Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Morawiecki potwierdza kierunek. Będzie obniżka podatków dla osób fizycznych

273
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki podczas debaty o przyszłości polskiej gospodarki w Londynie zapowiedział obniżkę podatków dla osób fizycznych w Polsce.

Morawiecki potwierdza kierunek. Będzie obniżka podatków dla osób fizycznych
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Premier Mateusz Morawiecki podczas debaty o przyszłości polskiej gospodarki w Londynie zapowiedział zmiany w opodatkowaniu pracowników w Polsce.

W dniu, gdy rząd zajmie się projektem przyszłorocznego budżetu, premier Mateusz Morawiecki potwierdził zobowiązanie do wprowadzenia zmian w podatkach płaconych przez większość Polaków.

- Pracujemy nad tym, by obniżyć obciążenia podatkowe nałożone na osoby fizyczne - zapewnił premier w przesłaniu skierowanym do inwestorów i analityków zebranych w londyńskiej siedzibie Bloomberga, którzy dyskutowali o skutkach uznania polskiego rynku za rozwinięty.

Premier przypomniał także, że wysokość CIT płaconego przez najmniejsze firmy spadła z 19 do 15 proc., a w najbliższym czasie sięgnie 9 proc.

W ocenie szefa rządu już dokonane i dopiero planowane obniżki podatków, były możliwe dzięki skutecznej polityce fiskalnej oraz ograniczeniu luki VAT-owskiej.

- W tym samym czasie dynamika przyrostu PKB przekraczała 5 proc. w kolejnych latach i jest najwyższa wśród 10 największych gospodarek UE, inflacja utrzymuje się poniżej 2 proc, a bezrobocie ostatnio spadło poniżej 6 proc. - wyliczał makroekonomiczne wskaźniki, które rząd uznaje za sukces. Przypomniał także, że nie tylko biznes i gospodarka korzystają na zmianach w prawie. W jego przekonaniu nakładają się one na poprawę jakości życia większości Polaków. Do tej kategorii zaliczył m.in. spadek nierówności dochodowych o 8 proc. w ciągu 2 lat, ograniczenie ubóstwa oraz "niemal całkowitą likwidację biedy wśród dzieci".

Zobacz także: Zobacz też: Teresa Czerwińska wyjaśnia cele exit tax

Co istotne, zwłaszcza w kontekście miejsca i czasu, w którym padły te słowa – Londynu w przededniu brexitu – Morawiecki zaznaczył, że Polska chce być silnym członkiem Unii Europejskiej i NATO.

Polska z rynkiem rozwiniętym

Wystąpienie premiera podczas debaty w Bloombergu miało miejsce dzień po formalnym zaliczeniu polskiego rynku do grona rynków rozwiniętych przez agencję indeksową FTSE Russell. Jak tłumaczył w rozmowie z nami prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, oznacza to wejście do finansowej elity, bowiem w tej samej kategorii znajdują się rynki takie, jak USA, Japonia czy Niemcy.

- Stwierdzenie, że jesteśmy liderem w Europie Środkowo-Wschodniej już nas nie satysfakcjonuje. Chcemy być najlepszą ze średniej wielkości giełd w krajach o rynkach rozwiniętych – dodał.

Decyzja agencji dostarczającej indeksy na londyński parkiet, wpłynęła także na 37 największych spółek notowanych na GPW. Trafiły one do indeksów rynków rozwiniętych. Jako jedyny z tego grona do grupy tzw. dużych spółek został zaliczony bank PKO BP, którego kapitalizacja to ponad 50 mld zł.

Główny indeks naszej giełdy WIG20 w dniu włączenia Polski do FTSE Developed All Cap Index zyskał na zamknięciu o 1,02 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pit
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(273)
Trusk
2 lata temu
Wybierzcie mnie na premiera ja wam dam, ale nie teraz, jak Jacek Rostowski obejmie stanowisko ministra finansów, wszystko bedzie a my z Trzaskowskim bedziemy łaczyć , bedziemy łaczyć
bolo1
4 lata temu
Niech Pan Premier nie bajeruje; zmniejszono podatki dla firm może i nie za dużych, ale takich które maja osobowość prawną. A właściciele takich firm to już milionerzy i to im pomógł pan Morawiecki. A co z 3 000 000 jedno osobowych firm ? Bo oni dalej płacą 19 %. Co pan dla nich zrobił Panie Premierze ?
poznaniak1877...
4 lata temu
co to za niedouczony pisarz ten LIS.Jak mozna napisac "Polska z rynkiem rozwinietym" .Moja zona myslala ,ze na rynku rozwinieto plandeki z ciezarowek. ten dziennikarczyk chcial napisac,ale nie umie pisac "W Polsce rynki handlowe sa wystarczajaco rozwiniete" co oni maja za jezyk ci emigranci
Asd
4 lata temu
Bedzie jak , Cerwinska co jako Minister Finansow nie zna definicji deficytu i nadwyzki. Czyli czarowanie rzeczywistosci.
Tomek
4 lata temu
Marny polityku od siedmiu boleści, dlaczego nie wierzę w ani jedno twoje słowo?
...
Następna strona