Notowania

Morawiecki zapowiada gazyfikację gmin. Wkrótce plan działań

Wkrótce minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawi program gazyfikacji, który co najmniej o 10 procent, a może nawet o 20 proc. zwiększy liczbę gmin, gdzie będzie gaz - mówił w środę Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Zbraniecki)
Premier wyjaśnia, że program przyczyni się do poprawy jakości powietrza

Premier, którego słowa cytuje PAP, był wieczorem gościem w Suwałkach. Jak powiedział, chodzi o doprowadzenie gazociągów do gospodarstw domowych, do punktów, do osiedli mieszkaniowych. Program przyczyni się do poprawy jakości powietrza, co jest jednym z celów, które postawił sobie rząd PiS.

Jak przypomniał, na rządowy program "Czyste powietrze" w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone 103 mld zł.

Jeden z elementów tego programu dostał zielone światło od rządu we wtorek. Jak pisaliśmy, Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o termomodernizacji. W latach 2019-2024 państwo przekaże 883 mln zł do Funduszu Termomodernizacji i Remontów (prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Będzie to tak zwany pilotaż termomodernizacyjny.

Zobacz też: Rząd chce walczyć z zatorami płatniczymi

Jak wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu, programem będą objęte mniej zamożne rodziny mieszkające w budynkach jednorodzinnych, które mają kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, np. związanych z ogrzewaniem mieszkania i wody.

"W praktyce przewidziano dofinansowanie ze środków publicznych m.in. docieplenia domów i wymiany przestarzałych kotłów lub pieców na węgiel (nie spełniających standardów emisyjnych) na ogrzewanie bardziej ekologiczne (kotły na paliwa stałe spełniające standardy emisyjne i kotły gazowe lub podłączenia do sieci ciepłowniczej)" - podało CIR.

"Dofinansowaniem zostaną objęte tzw. przedsięwzięcia niskoemisyjne, czyli wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. Inwestycje te będą mogły być sfinansowane nawet w 100 proc. - napisało CIR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: gazyfikacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2018

WESOŁEK wsmutnym kraju prawiczkówCzego to przed wyborami nie na obieca ,może mi STÓWKĘ SPROKURUJE ?

10-10-2018

Jaś FasolaWszystko będzie, gaz w każdej wsi, 300 000 tanich mieszkań w 4 lata, tani gaz, benzyna i olej napędowy. Same sukcesy. Miliardy dolarów na zakupy … Czytaj całość

11-10-2018

ZK590nasza wieś zgazyfikowano 25 lat temu. Dzisiaj można zapytać: po co ? U nas 99% ludzi nie stać na ogrzewanie domów gazem.

Rozwiń komentarze (18)