Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Walka ze smogiem. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o termomodernizacji

24
Podziel się:

Rząd dopłaci do docieplenia domów i wymiany starych pieców na ogrzewanie bardziej ekologiczne. W efekcie chce zmniejszyć smog nad naszym krajem i polepszyć los uboższej części Polaków.

Polska ma poważny problem ze smogiem
Polska ma poważny problem ze smogiem (TOMASZ KAWKA)

Taki ma być skutek przyjętego przez Radę Ministrów projektu zmian w ustawie o termomodernizacji. Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, w latach 2019-2024 państwo przekaże 883 mln zł do Funduszu Termomodernizacji i Remontów (prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Będzie to tak zwany pilotaż termomodernizacyjny.

Na pierwszy ogień pieniądze z tego funduszu pójdą na dopłaty do dociepleń domów i wymiany starych pieców w mniejszych miejscowościach - do 100 tys. mieszkańców. O objęciu danej gminy wsparciem będzie decydował wniosek o dofinansowanie pozytywnie rozpatrzony przez ministra przedsiębiorczości i technologii.

Pozostałe miasta z liczbą mieszkańców przekraczających 100 tys. (w tym znajdujące się na liście WHO), takie jak: Kraków, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Kalisz – będzie można objąć indywidualnym trybem postępowania.

"O wyborze miast do wsparcia w pierwszej kolejności decydował stosunkowo wysoki poziom tzw. ubóstwa energetycznego – z raportu Instytutu Badań Strukturalnych z lutego 2018 r. wynika, że 87 proc. mieszkańców funkcjonujących w warunkach tzw. ubóstwa energetycznego mieszka w miastach liczących do 100 tys. osób" - czytamy w komunikacie CIR.

Zobacz także: Zobacz też: Jadwiga Emilewicz: walka ze smogiem nie jest wielkomiejską fanaberią

Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu, programem będą objęte mniej zamożne rodziny mieszkające w budynkach jednorodzinnych, które mają kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, np. związanych z ogrzewaniem mieszkania i wody.

"W praktyce przewidziano dofinansowanie ze środków publicznych m.in. docieplenia domów i wymiany przestarzałych kotłów lub pieców na węgiel (nie spełniających standardów emisyjnych) na ogrzewanie bardziej ekologiczne (kotły na paliwa stałe spełniające standardy emisyjne i kotły gazowe lub podłączenia do sieci ciepłowniczej)" - podaje CIR.

"Dofinansowaniem zostaną objęte tzw. przedsięwzięcia niskoemisyjne, czyli wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. Inwestycje te będą mogły być sfinansowane nawet w 100 proc. - podaje CIR

Planowanie i realizowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych będzie obowiązkiem gminy. Co do zasady osoba, która będzie realizowała przedsięwzięcie niskoemisyjne w budynku jednorodzinnym nie poniesie z tego tytułu żadnej opłaty. Gminny program niskoemisyjny w 70 proc. finansowany będzie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a w 30 proc. przez gminę w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców (w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców udział gminy musi być powyżej 30 proc.). Oszacowano, że termomodernizacja jednego domu to koszt ok. 53 tys. zł brutto.

"Projekt nowelizacji ustawy wypełnia obietnicę złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose i stanowi istotny element programu "Czyste powietrze”", ogłoszonego na początku 2017 r. Stanowi też realizację przedstawionej przez szefa rządu w lutym 2018 r. inicjatywy STOP SMOG zapowiadającej pilotażowe wdrożenie programu wsparcia mieszkańców domów jednorodzinnych położonych w 33 najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach znajdujących się na liście Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r." - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
"Henio"
6 lat temu
Ta ustawa to czysty blef!!! Jeżeli rząd chce zmienić powietrze w naszych miejscach zamieszkania powinien dotować wszystkim!!!(!) którzy chcą założyć piec ekologiczny!!! To nie jest tylko problem tzw. biedniejszych!!! TO jest problem NAS WSZYSTKICH!!!!! Większość mieszkańców zwyczajnie olewa takie dopłaty - gdzie trzeba załatwiać mnóstwo dokumentów. Powinno być to odgórnie przyznane dofinansowanie, a po założeniu nowego!!! dopiero rozliczane!!!! Mało tego, większą część pieniędzy trzeba uzyskać z banków!!! To kogo chcą dofinansować ??????!!!!!! Nas czy banki????!!!
Ele
6 lat temu
A co z paleniem odpadów zielonych w ogródkach.Mieszkam na wsi ,i po prostu mam dość.Najgorsze jest to osoby ,które powinny dawać przykład wykształceni,na stanowiskach,lekarz,pielęgniarka,nauczyciele ,akurat mieszkają niedaleko,ci najwięcej palą odpady zielone w ogródkach,,a straży miejskiej w gminie nie ma,koszmar
Mania
6 lat temu
Budynki jednorodzinne a co z mieszkaniami ??!! Bzdury, dla nie zamożnych i biednych oni mają w nosie Czyste powietrze, myślą co do garnka włożyć i jak zapłacić rachunki
Gpsc
6 lat temu
Wystarczy usunąć diesle z dróg i miast, a jakość powietrza poprawi się natychmiast. Tylko czy się opłaca? Będą mniejsze wpływy z akcyzy...
Nobla też tak...
6 lat temu
Finlandia styropianem się nie obkłada. Oni coś wiedzą?
...
Następna strona