Notowania

sikorski
02.10.2013 20:44

MSZ ogłasza plan współpracy rozwojowej w 2014 roku

Wsparcie dla rozwoju demokracji, praw człowieka oraz transformacji systemowej - to priorytety MSZ zawarte w planie współpracy rozwojowej w 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Wsparcie dla rozwoju demokracji, praw człowieka oraz transformacji systemowej - to priorytety MSZ zawarte w planie współpracy rozwojowej w 2014 roku. Pomoc ma trafić przede wszystkim do państw Partnerstwa Wschodniego.

Resort opublikował dokument, podpisany we wtorek przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, na swoich stronach internetowych.

MSZ planuje w 2014 roku skierować misje obserwacyjne w związku z wyborami samorządowymi na Białorusi i w Gruzji oraz parlamentarnymi w Mołdawii i Uzbekistanie. Wsparcie uzyskają TV Biełsat, Białoruskie Radio Racja i Euroradio. MSZ zamierza szkolić przy współpracy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej urzędników z państw Partnerstwa Wschodniego (Gruzji, Mołdawii, Armenii, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu).

Polska wesprze Gruzję m.in. realizując projekty w sprawie metod zapobiegania korupcji. Nasz kraj w Mołdawii będzie szkolił policjantów i administrację. Na Ukrainie udzielimy wsparcia m.in. w obszarze opieki psychologicznej w zarządzaniu migracjami.

MSZ zamierza też realizować programy stypendialne realizowane za pośrednictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego m.in. program stypendialny im. Stefana Banacha kierowany do obywateli krajów Partnerstwa Wschodniego.

Pomoc rozwojowa obejmuje też m.in. tzw. System Małych Grantów realizowany przez polskie placówki dyplomatyczne w krajach rozwijających się. Do państw Partnerstwa Wschodniego trafi z tego tytułu 3,5 mln zł. Na region Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu przeznaczono ponad 2,1 mln zł. W sumie w 2014 roku System Małych Grantów obejmie 10 mln złotych.

Według prognoz MSZ część polskiej składki do budżetu UE (ok. 1 mld zł) przeznaczona będzie na współpracę rozwojową prowadzoną w ramach Unii w 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
UE obiecuje wsparcie. Wyda setki milionów Unia Europejska przeznaczy 650 milionów euro na wsparcie trzyletniego planu odbudowy Somalii po wojnie domowej - ogłosił w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Kalendarz ministra jest dokumentem tajnym O decyzji WSA poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Sikorski: Ukraina nie jest jeszcze gotowa Podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jest zagrożone - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Tagi: sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz