Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Na niedzielę wyłącz telefon i tablet. Zakaz handlu zabrania mobilnych zakupów

33
Podziel się:

Kolejny absurdalny przepis w ustawie o zakazie handlu. Choć posłowie zgodzili się na zakupy w internecie w niedzielę, to z projektu wynika, że dotyczy to tylko komputerów. De facto więc zakupowe aplikacje mobilne siódmego dnia tygodnia powinny zostać wyłączone.

Zakaz handlu sprawi, że aplikacje mobilne w niedzielę będą zamknięte niczym supermarkety?
Zakaz handlu sprawi, że aplikacje mobilne w niedzielę będą zamknięte niczym supermarkety? (Fotolia/Rido)

Przypomnijmy, że pierwotnie "Solidarność" w swoim obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu chciała absolutnego zakazu handlu także dla sklepów internetowych. W ostatnich tygodniach posłowie zmienili jednak tę część przepisów i umożliwili e-sprzedaż jeśli jest prowadzona w sposób zautomatyzowany.

I tu pojawia się problem. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" intencją posłów było umożliwienie handlu z dowolnego urządzenia. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że zapisy ustawowe są niejasne. I sugerują, że przez telefon czy tablet kupować nie będziemy mogli.

Ustawa mówi bowiem, że zakaz nie obejmuje "sklepów internetowych i na platformach internetowych". O coraz popularniejszych aplikacjach mobilnych sklepów ściąganych na nasze smartfony nie ma ani słowa. Choć może wydawać się, że to tylko drobny szczegół, to w myśl prawa aplikacje zakupowe na niedzielę powinny być zamykane jak centra handlowe czy supermarkety.

To o tyle ciekawe, że aplikacje mobilne zaczynają być równie często wykorzystywane do e-zakupów co zwykłe strony internetowe. Szef Allegro Przemysław Budkowski już pół roku temu przyznawał w money.pl, że na jego platformie liczba wizyt mobilnych zrównuje się z tą z komputerów stacjonarnych. Z badania "E-commerce w Polsce 2017" wynika z kolei, że 47 proc. przepytanych Polaków kupiło już coś przez smartfona, a 21 proc. przez tablet.

Zobacz także: Śmiałe plany Allegro. Chce kupić kilka firm

Jak mówi w "DGP" radca prawny Witold Chomiczewski z kancelarii Lubasz i Wspólnicy, wprawdzie będzie można bronić wykładni celowej przepisów, czyli chęci posłów do umożliwienia zakupów ogólnie przez internet, ale jednak pewne wątpliwości pozostaną.

- Mamy do czynienia z wyłączeniem, a to, jako wyjątek od reguły, powinno być interpretowane wąsko - dodaje ekspert.

Warto przypomnieć, że kara za złamanie przepisów to nawet 100 tys. zł. Na dodatek ustawa jest tak skonstruowana, że przyjmując ją literalnie zakazane będzie kupowanie nie tylko nowych butów czy sukienki przez aplikację mobilną, ale nawet e-booka czy cyfrowej muzyki.

To nie pierwszy tego typu "kwiatek" z ustawy o zakazie handlu. Jak opisywaliśmy wcześniej przepisy mogły zmusić do zamknięcia w niedzielę automaty z colą czy batonikami, utrudniały działanie giełd i rynków rolnych czy nawet pracę weterynarzy. Ostatecznie posłowie poszli po rozum do głowy i absurdalne przepisy usunęli.

Przemysław Budkowski

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
ABC
5 lata temu
Allegro stosuje różne standardy ,wobec różnych użytkowników . Jak najbardziej stosują zasady nieuczciwej konkurencji . Usuwają aukcje niewygodnym osobom na które mają zlecenie. Myślałem ,że jest to bezpieczny serwis ,tymczasem nic bardziej mylnego.
invUS
7 lat temu
niech to przekaza Zydom to Zydzi napluja w twarz waszym politykierom. Zakaz handlu w niedziele... hahaha dobre sobie. To tak jakby zakazac politykom wejscia do sejmu. NIEMOZLIWE. Kazdy bedzie robil e-zakupy w niedziele bez wzgledu na zakaz. Internet rzadzi sie wlasnymi prawami i nikt nie ma i nie bedzie mial prawa ingerowac w e-handel w niedziele. Za to moze wplynac miedzynarodowy mandat niezaleznie od lokalnych absurdalnych ustaw panstwowych. Jesli cala UE mialaby zakaz e-handlu w niedziele wowczas DOPIERO mialoby to sens ale ze tylko Polska bedaca zaleznym ogonem UE ma taki przepis to jest on NIC NIE WARTY! Gliniarze, sedziowie, prokuratorzy na 100% beda robic e-zakupy takze w niedziele. O tym jestem swiecie przekonany. Jesli Zydzi beda chcieli zrobic interes daleko od Polski (na cale szczescie) w niedziele w ktora normalnie pracuja, to beda mogli go zrobic- inspekcja towaru i finalizacja w piekna sloneczna niedziele. Byle z dala od Polski ktora dla handlu jest i bedzie zwykla zakala. Na zachodzie inwestorzy juz to WIEDZA. Teraz czas by na innych kontynentach sie dowiedzieli. Mniej inwestycji zagranicznych to upadek tego waszego panstewka na amen i nawet DRUKOWANE nadwyzki nie majace nic wspolnego z rzeczywistoscia nie pomoga w uratowaniu sie przed tym co nieuniknione- czyli bankructwem kraju. Nadchodzi kolejny kryzys finansowy z ktorego taka malutka w swiecie biznesu Polska sie NIE POZBIERA tym razem.
123
7 lat temu
dramat po co wprowadzać zakazy , jeszcze ta kara 100zł , może zaczną więzienia zapelniać konsumentami ,niech każdy sam decyduje czy w niedziele będzie pracował czy nie , czy będzie odprawiał zdrowaśki , czy pójdzie do galerii z dziećmi do kina i na lody ,żaden zakaz nie zmieni niczego w kwestii zycia rodzinnego czy w kwestii wiary i chodzenia so kościoła , jestem całkowicie przeciwny jakimkolwiek zakazom , moze lepiej byloby wprowadzić obowiązkowe wynagrodzenie + 100% w niedzielę.
Zx
7 lat temu
Autor wskazał ryzyko złej interpretacji przez US i ma racje
Ola
7 lat temu
DE BI LE !!!
...
Następna strona