Notowania

gaz
19.02.2010 11:15

Na Dolnym Śląsku zbudujemy dwa gazociągi

Inwestycje, na które zgodził się Sejm, są sprzężone z budową gazoportu w Świnoujściu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(akeg/CC/Flickr)

*Przewiduje to uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. *

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Rząd dopisał do specjalnej ustawy, która pozwoliła na rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu budowę dwóch gazociągów w województwie dolnośląskim. Chodzi o gazociąg od granicy z Niemcami w Lasowie do magazynu gazu w Wierzchowicach koło Milicza oraz o gazociąg Jeleniów - Dziwiszów koło Jeleniej Góry. Inwestorem ma być państwowa spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zakładała dopisanie do listy trzech innych gazociągów - Hermanowice - Tworzeń (przez województwa: podkarpackie małopolskie i śląskie), Skoczów - Oświęcim (Śląskie, Małopolskie) i Zdzieszowice - Wrocław (Opolskie, Dolnośląskie).

[

Gazociąg Północny zagraża rozwojowi gazoportu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazociag;polnocny;zagraza;rozwojowi;portu;w;swinoujsciu,180,0,582324.html )Według wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, zaproponowane przez rząd dwa gazociągi - pomimo że dotyczą Dolnego Śląska, mogą być traktowane jako inwestycje towarzyszące terminalowi LNG w Świnoujściu.

Jego zdaniem budowa gazociągów pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rozbudowa węzła na granicy w Lasowie umożliwi eksport gazu, gdy zacznie pracować terminal gazowy.

Budzanowski zapewnia, że terminy przewidziane w harmonogramie budowy gazoportu w Świnoujściu są dotrzymywane i pierwszy statek będzie mógł zawinąć do terminalu po 30 czerwca 2014 r.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania, możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m. sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m. sześć, gazu rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Trzy oferty na budowę terminalu LNG w Świnoujściu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzy;oferty;na;budowe;terminalu;lng;w;swinoujsciu,226,0,584418.html )
* [ 5 mld zł na gazową infrastrukturę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/5;mld;zl;na;gazowa;infrastrukture,97,0,538465.html )
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz