Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kanada gotowa do rozmów o zmianach w układzie NAFTA

1
Podziel się:

Z punktu widzenia Ottawy każda umowa "zawarta obecnie czy w przeszłości, powinna być co jakiś czas odświeżana" - podkreślił minister w trakcie briefingu podsumowującego jego wizytę w Houston w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Kanada gotowa do rozmów o zmianach w układzie NAFTA
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Kanadyjski minister zasobów naturalnych James Gordon Carr potwierdził w czwartek późnym wieczorem, że rząd Kanady jest gotów do podjęcia rozmów o zmianach w północnoamerykańskim układzie o wolnym handlu (NAFTA) zawartym w 1992 r. z USA i z Meksykiem.

Z punktu widzenia Ottawy każda umowa "zawarta obecnie czy w przeszłości, powinna być co jakiś czas odświeżana" - podkreślił minister w trakcie briefingu podsumowującego jego wizytę w Houston w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (North American Free Trade Agreement) to umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem i tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu oraz znosząca bariery celne między nimi. Weszła ona w życie w 1994 r.

Rewizję "niekorzystnego dla USA" układu NAFTA zapowiadał podczas kampanii prezydenckiej w 2016 r. Donald Trump. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, podobnie jak minister handlu w jego administracji - Wilbur Ross jest zdecydowanym przeciwnikiem wielostronnych międzynarodowych układów handlowych i traktuje renegocjację układu NAFTA priorytetowo.

Trump groził nawet, że wycofa Stany Zjednoczone z tego układu, jeśli nie uzyska bardziej korzystnych dla USA warunków uczestnictwa. Jego zdaniem NAFTA przyczynia się do utraty miejsc pracy w USA i do pogłębiania się deficytu bilansu handlowego.

W czwartek na temat rozmów dotyczących przyszłej współpracy gospodarczej na linii Waszyngton-Ottawa wypowiedziała się również szefowa kanadyjskiej dyplomacji, Chrystia Freeland.

Zaapelowała ona do Wilbura Rossa, aby Stany Zjednoczone "powstrzymały się przed jednostronnym wprowadzaniem korygujących opłat celnych, gdyż mogłoby to mieć bolesne skutki dla wymiany kanadyjsko-amerykańskiej".

Także Freeland wezwała Rossa do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów o imporcie kanadyjskiej tarcicy do USA i ostatecznego uregulowania tej spornej kwestii.

Z kolei minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videgaray ocenił w czwartek po rozmowach w Białym Domu, że negocjacje ws. zmian w porozumieniach handlowych regulujących wymianę między USA a Meksykiem mogą się rozpocząć w połowie roku, a zakończyć pod koniec 2017 r.

Szef meksykańskiej dyplomacji przeprowadził w czwartek w Waszyngtonie serię rozmów dotyczącyh nowych przepisów USA w sferze polityki migracyjnej.

Videgaray potwierdził, że Meksyk przygotowuje się do rozmów o zmianach w północnoamerykańskim układzie o wolnym handlu (NAFTA) zawartym w 1992 r. przez USA, Kanadę i Meksyk oraz innych porozumień dwustronnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
BogdanUS
6 lat temu
EU nastepne w kolejce