Notowania

finanse
26.10.2016 09:44

Polacy chcą narodowej karty płatniczej. Jest jeden warunek

Na pytanie "Czy należy zwiększyć konkurencję, poprzez umożliwienie rozwoju i powstania innych systemów na przykład lokalnej karty płatniczej?" 32,6 proc badanych odpowiedziało zdecydowanie tak, a 35,8 proc. - raczej tak. We wrześniu 2015 r. odsetek ten wyniósł odpowiednio: 28,1 proc. i 32,8 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL/Krzysztof Hawrot)

Prawie 70 proc. Polaków chciałoby większej konkurencji na rynku kart płatniczych, a narodowa karta płatnicza może się - w ich ocenie - do tego przyczynić. Warunkiem jest jednak, że będzie ona działać również za granicą, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).

Na pytanie "Czy należy zwiększyć konkurencję, poprzez umożliwienie rozwoju i powstania innych systemów na przykład lokalnej karty płatniczej?" 32,6 proc badanych odpowiedziało zdecydowanie tak, a 35,8 proc. - raczej tak. We wrześniu 2015 r. odsetek ten wyniósł odpowiednio: 28,1 proc. i 32,8 proc.

Zdaniem 22,3 proc. ankietowanych, konkurencja już dziś jest wystarczająca lub raczej wystarczająca. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to spadek o 2,7 pkt proc. Zdania na temat konkurencji na rynku kart płatniczych nie ma już tylko 9,3 proc. respondentów, wobec 13,7 proc. niezdecydowanych w 2015 r.

"Obecnie polski rynek jest zdominowany przez dwa zagraniczne systemy kartowe czterostronne, Visa i Mastercard, które według danych NBP zajmują razem ponad 99 proc. rynku. Oprócz nich działają jeszcze dwa systemy trójstronne licencjonujące - w ich ramach karty obciążeniowe wydają Diners Club Polska (od niedawana wydający również karty kredytowe) i Amercian Express. Według NBP, ich łączny udział w rynku pod względem wartości transakcji nie przekracza jednak 0,3 proc." - czytamy w komunikacie.

Konkurencją dla Visy i Mastercarda mogłaby być narodowa karta płatnicza, której wprowadzenie forsuje Ministerstwo Rozwoju, pod warunkiem, że będzie działała też za granicą.

"Jak pokazało badanie, w październiku 2016 r. za jej stworzeniem opowiadało się prawie 60 proc. Polaków. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. na rynku niemieckim. Lokalne karty płatnicze są równie powszechnie stosowane m.in. we Francji, Włoszech i Danii. Jak deklaruje Ministerstwo Rozwoju, polska karta narodowa mogłaby również służyć jako powszechny, uniwersalny dokument identyfikacyjny" - czytamy także.

Na pytanie dotyczące pomysłu utworzenia polskiej, narodowej karty płatniczej, która będzie dostępna dla klientów banków obok obecnie funkcjonujących systemów kartowych 29,6% ankietowanych odpowiedziało - zdecydowanie dobrze, a 28,2 proc. - raczej dobrze. Ponad 15% badanych ocenia pomysł ministerstwa raczej źle, a 10,2 proc.- zdecydowanie źle. Niezdecydowanych w sprawie narodowej karty płatniczej jest 16,7 proc. Polaków.

"Jednym z argumentów podnoszonych przez przeciwników narodowej karty jest brak możliwości płacenia nią na zagranicznych rynkach. Choć według statystyk NBP, 98 proc. transakcji zrealizowanych kartami wydanymi w Polsce realizowanych jest na terenie naszego kraju, a tylko 2 proc. przypada na transakcje międzynarodowe, to jednak coraz częściej Polacy robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Byłoby to niemożliwe z narodową kartą płatniczą" - czytamy także.

Ten problem ministerstwo chce rozwiązać zapraszając do współpracy zagraniczne systemy. Visa, MasterCard, JCB lub Discover, mogłyby uzupełnić krajowy system kartowy na zasadzie tzw. co-badgingu. Związek Banków Polskich (ZBP) zapowiedział już, że zagraniczni otrzymają dostawcy zapytanie ofertowe w tej sprawie.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1100 osób w wieku lat 18 i więcej w październiku br.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2016

ViolaPOLACY nie chca zadnego karty :) gotowka to gotowka. To jest pieniadz. Zreszta zaden chrzescijanin nie chce kart platniczych. To takie ciche … Czytaj całość

26-10-2016

Ewa813Polacy to chcieliby aby Polska była tylko dla Polaków ale Polacy to mogą jezdzic i osiedlac sie gdzie im sie spodoba. To samo z kartami.

26-10-2016

YarroJak czytam gdziekolwiek "narodowy", to już źle mi się to kojarzy... Komuna PISlamistyczna nadchodzi... :-(

Rozwiń komentarze (28)