Notowania

Przejdź na
internet
06.04.2018 21:02

Narodziny dziecka będzie można zgłosić przez internet

Rodzice nie będą musieli iść do urzędu stanu cywilnego, by zarejestrować pojawienie się na świecie potomka. Prezydent właśnie podpisał nowelę ustawy o ewidencji ludności, która umożliwia zgłoszenie urodzenia dziecka przez internet. Nowe prawo wejdzie w życie 1 grudnia 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER)
Jedna wizyta w urzędzie mniej. Urodzenie dziecka zgłosisz przez internet

Rodzice nie będą musieli iść do urzędu stanu cywilnego, by zarejestrować pojawienie się na świecie potomka. Prezydent właśnie podpisał nowelę ustawy o ewidencji ludności, która umożliwia zgłoszenie urodzenia dziecka przez internet.

Nowe prawo wejdzie w życie 1 grudnia 2018 r.

Zgłoszenie musi zawierać oświadczenie o imieniu wybranym dla dziecka. Takie rozwiązanie sprawi, że osobista wizyta w urzędzie stanu cywilnego nie będzie już potrzebna.

Po zarejestrowaniu urodzenia przez kierownika urzędu stanu cywilnego do osoby zgłaszającej urodzenie zostanie przesłany odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu – w postaci papierowej albo elektronicznej, w zależności od wyboru osoby dokonującej elektronicznego zgłoszenia urodzenia, czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także: Rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Ustawa wprowadza także przepisy, zgodnie z którymi w akcie urodzenia dziecka będą umieszczane numery PESEL rodziców. Dzięki temu, określone zostaną w sposób jednoznaczny relacje między daną osobą a jej rodzicami wpisanymi w akcie urodzenia, co ułatwi realizację usług elektronicznych, dla których takie dane są wymagane, czytamy na stronach Kancelarii Prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: internet, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2018

nonameŻeby się nie zaczęła masowa rejestracja nieistniejących dzieci dla 500+ ;-)

07-04-2018

MareKHakerzy będą mieli po 999 dzieci * 500+

07-04-2018

JozefAleż jak ci posłowie ciężko pracują,,,,,, wynalazek na skalę światową. Wy po prostu z Narodu Polskiego robicie i i macie go za głupków.

Rozwiń komentarze (16)