Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Nawrocki: Za rosnące stopy i tak zapłacą klienci

0
Podziel się:

Instytucje przenoszą na klientów koszty niekorzystnych dla siebie zmian.

Nawrocki: Za rosnące stopy i tak zapłacą klienci

Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To zła wiadomość dla kredytobiorców, bo oznacza wyższe raty. I doskonała dla banków, bo pozwoli więcej zarobić.

Instytucje finansowe potrafią przenieść na klientów koszty nawet - zdawałoby się - niekorzystnych dla siebie zmian.

Dotąd największą kością niezgody między nimi a klientami były spready. Banki udzielając kredytów walutowych ich wartość przeliczają na złote po własnym kursie zakupu waluty. Z kolei ratę spłaty po kursie sprzedaży. Też własnym, a nie na przykład NBP. Ta różnica stanowi ukryty koszt kredytu. Zatem zwiększa się realne oprocentowanie, ale o tym doradcy finansowi już niechętnie wspominają.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;we;frankach;na;razie;nie;wzrosna;gorzej;z;euro,226,0,807906.html) Raty kredytów we frankach na razie nie wzrosną. Gorzej z euro
Były oczywiście pomysły na to, by ulżyć kredytobiorcom. Waldemar Pawlak od kilku miesięcy - w końcu zbliżają się wybory - proponuje, żeby wysokość raty była ustalana po średnim kursie NBP. Money.pl obliczył, że takie posunięcie zmniejszyłoby zyski banków ze spreadów walutowych o połowę.

Tyle, że takie administracyjne nakładanie ograniczeń na banki to _ walka z wiatrakami, _bo za efekty i tak zapłacą klienci. Załóżmy, że wejdą w życie pomysły Pawlaka. Banki natychmiast podniosą marże, zwiększą opłaty okołokredytowe i inne prowizje. Zmiana będzie polegać na tym, że koszt który do tej pory był ukryty, teraz będzie widoczny gołym okiem.

Podobny scenariusz czeka nas w przypadku kolejnych podwyżek stóp procentowych. Raty kredytowe wzrosną, ale niekoniecznie pójdzie w górę oprocentowanie lokat. Banki i tak zarobią.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t102709.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ranking;spreadozercow;sprawdz;ktory;bank;jest;najdrozszy,233,0,787433.html) Ranking spreadożerców. Sprawdź, który bank jest najdroższy Już niedługo 900 tysięcy posiadaczy kredytów hipotecznych w walutach może płacić niższe raty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/masz;kredyt;w;walucie;zobacz;ile;twoj;bank;zarabia;na;roznicy;kursow,52,0,705588.html) Kredyty walutowe: Ile bank zarabia na różnicy kursów? Gdyby nie walutowy spread, raty kredytów mieszkaniowych byłyby niższe. W najdroższych bankach kredytobiorcy co miesiąc dopłacają prawie 200 złotych do kredytu we frankach i ponad 140 złotych do pożyczki w euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t125485.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/poncyljusz;banki;nie;powinny;zarabiac;na;spreadach,155,0,751515.html) Poncyljusz: Banki nie powinny zarabiać na spreadach Wszyscy powinni spłacać kredyty walutowe po takim samym kursie, np. średnim NBP.

Autor jest analitykiem Money.pl, maklerem papierów wartościowych

komentarz
wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)