Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP będzie się przyglądać realizacji budżetu na 2016 r.

0
Podziel się:

Narodowy Bank Polski (NBP) będzie przyglądać się realizacji budżetu na 2016 roku ze względu na uwzględnienie w nim wpływów jednorazowych, które w kolejnych okresach nie wystąpią, poinformował prezes NBP Marek Belka.

NBP będzie się przyglądać realizacji budżetu na 2016 r.
(Bank Światowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Belka nie chciał odnieść się wprost w kwestii dotyczącej Standard & Poor's Ratings Services, która dokonała obniżenia ratingu bez wcześniejszej zapowiedzi obniżenia perspektywy.

- Chciałbym zwrócić uwagę na dwa dokumenty, które były produktem pracy albo NBP, albo Komitetu Stabilności Finansowej. Rada Polityki Pieniężnej jednomyślnie przyjęła opinię o projekcie budżetu na rok 2016. To jest bardzo ciekawy dokument, który w sposób wyważony pokazuje wyzwania stojące przed polską polityką gospodarczą i budżetową w najbliższym czasie - powiedział Belka w rozmowie z TVN24 BiŚ.

- Minister stanął przed wyzwaniem zaabsorbowania w budżecie kosztów ustawy programu Rodzina 500+. Uwzględnił wpływy z podatku bankowego, od handlu detalicznego oraz skorzystał z tego, że przetarg na częstotliwości LTE nie wypalił w roku 2015, więc te przychody zostały przesunięte na przyszły rok. W ten sposób budżet się zamknął. W tym budżecie na 2016 r. nie uwzględniono jeszcze wzrostu ściągalności podatków, szczególnie podatku VAT - wyjaśnił szef banku centralnego.

Dodał jednak, że 9 mld zł przychodów z przetargu na LTE to są wpływami jednorazowymi. - A więc trzeba znaleźć w roku przyszłym zarówno na program Rodzina 500+, jak i ewentualne inne propozycje wydatkowe, stabilne źródła dochodów. Z szacunkiem wyrażam się o projekcie budżetu na 2016, ale stoją przed nami bardzo trudne problemy w kolejnym okresie. Będziemy się dokładnie przyglądać jak budżet jest realizowany - powiedział Belka.

Dodał, że to jest także przedmiotem najwyższego zainteresowania agencji ratingowych, które reagują może nieco inaczej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)