Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

NBP ze stratą 2,5 mld zł. Nie będzie wpłaty do budżetu

35
Podziel się:

Wartość rezerw walutowych na koniec marca 2018 r. wynosiła niemal 408 mld zł.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego
Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (Karol Serewis/ East News)

Narodowy Bank Polski zanotował 2,5 mld zł straty za 2017 rok, ponieważ wyrażona w złotych wartość rezerw dewizowych zmniejszyła się. To zła informacja dla Ministerstwa Finansów, bo NBP nie wpłaci ani złotówki do budżetu. Rok temu dorzucił niemal 9 mld zł.

O stracie nie poinformował oficjalnie bank centralny, lecz zrobiła to Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP w wywiadzie dla serwisu obserwatorfinansowy.pl.

Zajdel-Kurowska powiedziała, że dochód NBP z działalności inwestycyjnej związanej z zarządzaniem rezerwami dewizowymi, bez uwzględnienia zrealizowanych i niezrealizowanych różnic kursowych, wyniósł 2,4 mld zł. W 2016 zysk był nieco większy - wyniósł 3,3 mld zł.

Zobacz także: Wideo: były szef NBP o Morawieckim - "nigdy nie był bankierem"

Jak przyznała, stopa zwrotu w walucie instrumentu wyniosła 0,6 proc. i była niższa niż rok wcześniej, gdy osiągnięto 1 proc. - Dodatnia stopa zwrotu w środowisku niskich, czy wręcz ujemnych stóp procentowych, to i tak sukces - zastrzegła Zajdel-Kurowska.

Jak wyjaśniła przedstawicielka banku centralnego, ok. 80 proc. rezerw NBP jest zainwestowane w obligacjach - głównie krajów o najwyższym ratingu. - Resztę mamy na depozytach bankowych i trochę w złocie. Mamy także trochę obligacji korporacyjnych - wyjaśniła Zajdel-Kurowska.

Z opublikowanych przez NBP danych wynika, że wartość rezerw walutowych na koniec marca 2018 r. wynosiła niemal 408 mld zł. Dla porównania, w marcu 2017 r. ich wartość wynosiła prawie 442 mld zł.

Zysk NBP nie ma wiele wspólnego z zyskiem, jaki osiąga zwykły bank czy jakakolwiek firma. Zysk banku centralnego jest czysto wirtualny i powstaje wtedy, gdy w danym roku wzrastają kursy dewiz wchodzących w skład rezerw walutowych NBP. Obliczenie zysku jest zwykłą operacją księgową, polegającą na przeliczeniu wartości rezerw walutowych na złote.

Mało tego, w kasie NBP nie pojawiają się żadne środki, które są następnie przekazywane budżetowi, ponieważ bank centralny nie musi sprzedać żadnej ilości waluty, by osiągnąć zysk. Cały wpłacony do budżetu zysk NBP to po prostu dodrukowane przez bank centralny pieniądze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Grzegorz
4 lata temu
Ostał mi się ino sznur. A ten sznur co mi się ostał to też mi ukradli
Seas
4 lata temu
Oczywiście bzdura. Złotówka w latach 2015 i 2916 była notowana niżej niż teraz, a wtedy straty nie było więc nie sytuacja walutowa na wpływ na stratę NBP.
Wachnicki Jar...
5 lata temu
Okradanie Narodu Polskiego stało się faktem .
General
5 lata temu
Rezerwy się zmniejszyły przez to że złoty się umocnił co jest wynikiem coraz lepszego stanu polskiej gospodarki
Jeszcze Polak
5 lata temu
"Cały wpłacony do budżetu zysk NBP to po prostu dodrukowane przez bank centralny pieniądze". I wszystko jasne..
...
Następna strona