Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Rząd ma swój pomysł na niepełnosprawnych. Może nim "rozsadzić" budżet NFZ

16
Podziel się:

Projekt pomocy niepełnosprawnym, nad którym pracują obecnie parlamentarzyści, może być bolesny w skutkach dla NFZ. Nikt nie policzył ilu osobom faktycznie należy się wsparcie i ile to będzie kosztować. Tymczasem o rozwiązaniu podsuwanym przez protestujących w rządzie nie chcą słyszeć.

Premier Morawiecki spotkał się z protestującymi 20 kwietnia
Premier Morawiecki spotkał się z protestującymi 20 kwietnia (Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Konsekwencjom, jakie może przynieść forsowana przez PiS ustawa ws. świadczeń dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, przyjrzała się "Wyborcza". Z analizy dziennika wygląda, że szacunki NFZ w kwestii liczby potrzebujących są mocno chybione. A to na Funduszu ma spocząć ciężar finansowy ustawy, który może "rozsadzić" budżet.

Jak informowaliśmy w money.pl, opór rządu mięknie z każdym dniem, ale PiS ciągle powtarza, że na dodatek 500 zł miesięcznie Polski nie stać.A tyle właśnie chcą protestujący. Godzą się, aby pełną sumę dostawać do 2020 r. Wcześniej miałoby to być 300, a następnie 400 zł.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą, by pieniądze wypłacane były z budżetu państwa, podobnie jak 500+. Rząd chce, aby to NFZ odpowiadał finansowo za nową ustawę. Nie chce też dawać gotówki, a jedynie refundować sprzęt i wyroby medyczne. Do tego nie wszystkie w 100 proc.

Zobacz także: Zobacz także: Kamiński ws. Kościoła."Zamiast spotkać się z niepełnosprawnymi liczy szmal"

"Wyborcza" twierdzi, że politycy i NFZ nie są świadomi, na co się porywają. Szef Funduszu Adam Jacyna szacuje, że ten wpływy uda się zwiększyć o 1,5 mld zł. Nadwyżka ma zostać przekazana na dopłaty do wyrobów medycznych i rehabilitacji. Jacyna podaje, że pieniędzy wystarczy dla 150 tys. dorosłych osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

Jak zwraca uwagę dziennik, według danych z ostatniego spisu powszechnego takich osób jest ok. 400 tys., a rządowe informacje z 2013 r. mówią o ponad 700 tys. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, który zapytał Ministerstwo Rodziny o to, ile osób może skorzystać z ustawy, usłyszał że nawet 900 tys. - podaje "Wyborcza".

Jeśli te szacunki okażą się prawdziwe, NFZ będzie miał do zasypania miliardową dziurę w budżecie, a ten i tak trzeszczy w szwach. "Wyborcza" podaje, że w samym tylko śląskim Funduszu zabraknie nawet 500 mln zł dla lekarzy rodzinnych,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

polityka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
KRZYK
5 lata temu
ZE TAKI SUKCES, ZE TAKI WZROST GOSPODARCZY ... I BRAK NIEPELNOSPRAWNYM? - TO WYSTACZY NIE KRASC I NIE DAWAC PREMII ZA NIC
Maxx77
5 lata temu
A skąd mają na pensje dla lekarzy po np 15 tyś. zł co miesiąc?????? na dyżury po 1,5 - 2 tyś zł???? Skąd są pieniądze na takie astronomiczne dochody lekarzy??????? przy tych "kokosach" liche 500 zł powinno się na pewno znależć!!!!!!!!!
Maciej
5 lata temu
Budżet opracowujecie zawsze "pod siebie" i swoje luksusy, reszta społeczeństwa MUSI to wypracowaćca grosze.
Roszczeniowy ...
5 lata temu
W czasie wizyty u stomatologa okazało się, że trzeba usunąć jedną ósemkę. Niestety zdjęcie panoramiczne wskazało, że trzeba to zrobić w znieczuleniu. NFZ = niepełnosprawny – tylko Szpital na Zaspie. Dziś zarejestrowałem syna na lipiec – niestety w 2019 r. Czy nowa ustawa coś zmieni?
ZK590
5 lata temu
z sejmu roszczeniowe kobiet zrobiły obóz cygański