Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polityka
09.05.2018 07:20

Rząd ma swój pomysł na niepełnosprawnych. Może nim "rozsadzić" budżet NFZ

Projekt pomocy niepełnosprawnym, nad którym pracują obecnie parlamentarzyści, może być bolesny w skutkach dla NFZ. Nikt nie policzył ilu osobom faktycznie należy się wsparcie i ile to będzie kosztować. Tymczasem o rozwiązaniu podsuwanym przez protestujących w rządzie nie chcą słyszeć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)
Premier Morawiecki spotkał się z protestującymi 20 kwietnia

Konsekwencjom, jakie może przynieść forsowana przez PiS ustawa ws. świadczeń dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, przyjrzała się "Wyborcza". Z analizy dziennika wygląda, że szacunki NFZ w kwestii liczby potrzebujących są mocno chybione. A to na Funduszu ma spocząć ciężar finansowy ustawy, który może "rozsadzić" budżet.

Jak informowaliśmy w money.pl, opór rządu mięknie z każdym dniem, ale PiS ciągle powtarza, że na dodatek 500 zł miesięcznie Polski nie stać.A tyle właśnie chcą protestujący. Godzą się, aby pełną sumę dostawać do 2020 r. Wcześniej miałoby to być 300, a następnie 400 zł.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą, by pieniądze wypłacane były z budżetu państwa, podobnie jak 500+. Rząd chce, aby to NFZ odpowiadał finansowo za nową ustawę. Nie chce też dawać gotówki, a jedynie refundować sprzęt i wyroby medyczne. Do tego nie wszystkie w 100 proc.

Zobacz także: Kamiński ws. Kościoła."Zamiast spotkać się z niepełnosprawnymi liczy szmal"

"Wyborcza" twierdzi, że politycy i NFZ nie są świadomi, na co się porywają. Szef Funduszu Adam Jacyna szacuje, że ten wpływy uda się zwiększyć o 1,5 mld zł. Nadwyżka ma zostać przekazana na dopłaty do wyrobów medycznych i rehabilitacji. Jacyna podaje, że pieniędzy wystarczy dla 150 tys. dorosłych osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

Jak zwraca uwagę dziennik, według danych z ostatniego spisu powszechnego takich osób jest ok. 400 tys., a rządowe informacje z 2013 r. mówią o ponad 700 tys. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, który zapytał Ministerstwo Rodziny o to, ile osób może skorzystać z ustawy, usłyszał że nawet 900 tys. - podaje "Wyborcza".

Jeśli te szacunki okażą się prawdziwe, NFZ będzie miał do zasypania miliardową dziurę w budżecie, a ten i tak trzeszczy w szwach. "Wyborcza" podaje, że w samym tylko śląskim Funduszu zabraknie nawet 500 mln zł dla lekarzy rodzinnych,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polityka, nfz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2018

ZK590z sejmu roszczeniowe kobiet zrobiły obóz cygański

09-05-2018

ZLIKWIDOWAĆ SENATZLIKWIDOWAĆ SENAT,KOMU ON SŁUZY??? CO ZROBIŁ KIEDYKOLWIEK??? A KOSZ JEGO TO 100 MLD ZŁOTYCH ROCZNIE I NIE MA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

09-05-2018

mareckijuż 500+ miało nie wypalić i inne pro-społeczne także ... a tu cud ale może wreszcie na czymś pis się przewiezie i ucieszy frustratów

Rozwiń komentarze (16)