Notowania

emisja co2
06.06.2011 19:45

Nie będzie następcy protokołu z Kioto. ONZ nie zdąży

Do porozumienia nie doszło m.in. dlatego, że biedne i rozwijające się kraje dążą do przedłużenia protokołu z Kioto, kraje uprzemysłowione zaś opowiadają się za jego zastąpieniem nowym tekstem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mil/Dreamstime)

Główna negocjatorka w sprawie zmian klimatycznych z ramienia ONZ przyznała , że jest już za mało czasu na uzgodnienie nowego układu, który mógłby wejść w życie natychmiast po wygaśnięciu Protokołu z Kioto o redukcji światowych emisji CO2.

Oznacza to, że na skutek braku porozumienia między uprzemysłowionymi potęgami Protokół z Kioto, który narzucił limity emisji gazów cieplarnianych w latach 2008-12, nie będzie miał następcy przez najbliższe lata.

Uzgodnienie takiego prawnie obowiązującego międzynarodowego porozumienia było dotąd celem negocjacji prowadzonych pod egidą ONZ, jednak stopniowo doroczne wielkie konferencje przerodziły się w festiwale dobrowolnie zgłaszanych obietnic redukcji emisji oraz funduszy na walkę z ociepleniem klimatu. Do porozumienia nie doszło m.in. dlatego, że biedne i rozwijające się kraje dążą do przedłużenia protokołu z Kioto, kraje uprzemysłowione zaś opowiadają się za jego zastąpieniem nowym tekstem. Ponadto rząd w Waszyngtonie żąda od Chin co najmniej takiego samego poziomu ambicji w cięciu emisji jak w Ameryce. Pekin odpowiada jednak, że priorytetem jest dlań rozwój gospodarczy. Przy czym reszta najbogatszych państw jest raczej zdania, że to USA hamują światowe negocjacje; oskarżenia te Waszyngton kategorycznie odrzuca.

Następną okazją do znalezienia kompromisu będzie grudniowa konferencja w Durbanie w RPA. Ale nawet, jeśli zapadnie tam zgoda co do wiążących celów redukcji po roku 2012, to nie ma szans, by wszystkie kraje-sygnatariusze przeprowadziły na czas ratyfikację w swoich parlamentach narodowych. Ponadto, eksperci wątpią, by w Durbanie doszło w ogóle do jakiegokolwiek wiążącego porozumienia.

_ - Nawet, jeśli uzgodnimy tekst prawny, to będzie on wymagał poprawek do Protokołu z Kioto i późniejszej ratyfikacji, więc zakładamy, że nie będzie na to czasu między konferencją w Durbanie a końcem 2012 r. _ - oświadczyła szefowa sekretariatu ONZ ds. klimatycznych Christiana Figueres na marginesie spotkania klimatycznego w Bonn, które potrwa do 17 czerwca.

Główny negocjator z ramienia UE Artur Runge-Metzger powiedział tam, że realistycznym terminem, by prawnie wiążące cele redukcji weszły w życie, są lata 2014-15. _ Jeśli strony zdołają osiągnąć porozumienie wcześniej, to UE będzie bardzo szczęśliwa _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;limity;co2;sa;nie;do;zaakceptowania,83,0,843859.html) Pawlak: Limity CO2 są nie do zaakceptowania Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że Polska zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą pozwoleń na emisję CO2.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t101353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybuduja;elektrownie;wytna;240;hektarow;lasu,175,0,843183.html) Wybudują elektrownię. Wytną 240 hektarów lasu W Brazylii zatwierdzono plan budowy trzeciej największej na świecie elektrowni wodnej. Budowę krytykują ekolodzy, obrońcy praw człowieka i Kościół Katolicki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t87197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;moze;zaskarzyc;limity;co2;pawlak;namawia,208,0,841936.html) Polska może zaskarżyć limity CO2. Pawlak namawia W rządzie nie ma zgody, czy decyzję KE zaskarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Tagi: emisja co2, protokół z kioto, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz