Notowania

poczta
03.05.2011 09:25

Nie będzie zamykania placówek Poczty

Mam lepszy plan naprawy tej instytucji - zapowiada nowy prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sludgegulper/CC/Flickr)

_ Mam lepszy plan naprawy tej instytucji _ - zapowiada nowy prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak. *Dodał, że zakończył analizę kondycji 669 placówek pocztowych, które poprzednie kierownictwo chciało zamknąć bez, jak się okazało, analizy ekonomicznej i biznesowej. *

Według Jóźwiaka, przekształcenie urzędów pocztowych (zaproponowane przez poprzedni zarząd) byłoby automatyczną zgodą na dobrowolną utratę rynku i spadek przychodów na poziomie blisko 10 mln zł.

_ - Przekształcenia, choć doraźnie poprawiłyby wynik finansowy, nie przyczyniłyby się do poprawy efektywności. Nie szukano pomysłów na zwiększenie przychodów, tylko podjęto decyzję o cięciu kosztów. Nie uwzględniono w tym całym procesie klienta i wpływu takich zmian na jakość obsługi. Analiza pokazała też, że poczta po stronie kosztów zaoszczędziłaby niespełna 40 mln zł _ - powiedział PAP Jóźkowiak.

Tymczasem, według szacunków poprzedniego zarządu, oszczędności miały sięgnąć około 200 mln zł. Zdaniem nowego prezesa Poczty, jego plan naprawy powinien przynieść znacznie lepsze rezultaty.

_ - Wkrótce rozpocznie się analiza pozostałych 3,3 tys. urzędów pocztowych. Poczta Polska musi być reformowana w oparciu o rachunek ekonomiczny, interes biznesowy i zasady współżycia społecznego, uwzględniając perspektywę klienta. Dopiero gdy zakończymy analizy urzędów, prawdopodobnie na początku trzeciego kwartału, będziemy mogli określić gdzie będziemy przekształcać, gdzie zagęszczać naszą sieć _ - podkreślił.

Jóźwiak zaznaczył, że planowane przekształcenia placówek pocztowych nie powinny martwić pracowników._ - W oparciu o jasne kryteria wypracujemy konkretne ścieżki postępowania. Ważnym elementem będzie opracowanie i stosowanie systemu wartościowania pracy i oceniania wszystkich pracowników, tak aby wyłonić tych o największym potencjale. Tego do tej pory nie było w Poczcie Polskiej. Będziemy również chcieli przedstawić program dobrowolnych odejść _ - powiedział Jóźkowiak.

Prezes PP poinformował też, że planowane przez poprzedni zarząd zwolnienia około 8 tys. z 92 tys. pracowników nie są przesądzone._ - Zwolnienia nie mogą być celem samym w sobie. Redukcje zatrudnienia powinny być brane pod uwagę dopiero na samym końcu prac nad strategią. W tym momencie jest więc jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretach _ - powiedział prezes.

Jóźkowiak powiedział , że aby spółka nie straciła udziałów w rynku i mogła się rozwijać, potrzeba wiele pracy: - _ Poczta musi dokonać głębokiej reorganizacji, by móc skutecznie konkurować na uwolnionym po 2013 roku rynku. Będziemy podejmować różne zabiegi ograniczające koszty. Chcemy np. w inny sposób rozwiązać kwestię obsługi administracyjnej. Jest tu ogromne pole do oszczędności. Jednak priorytetem będzie przede wszystkim poszukiwanie nowych źródeł przychodu _ - stwierdził Jóźkowiak.

Jakie one będą, tego na razie nie podał. _ Najpierw chcę się zastanowić, w oparciu o twarde dane i pogłębione analizy, jak Poczta ma wyglądać za 5 lat, w jakim kierunku ma się rozwijać _ - podkreślił Jóźkowiak.

Dodał jednak, że Poczta będzie koncentrować się na przygotowaniu oferty opartej o nowe technologie._ - Nowe usługi będą wzorowane na tych oferowanych przez zagraniczne poczty. Będziemy obserwować inne poczty na świecie i wdrażać najlepsze praktyki z zagranicznych rynków. Pierwsze sygnały na temat nowych usług powinny pojawić się już jesienią _ - podkreślił prezes.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t75639.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;poczty;i;jego;zastepca;odwolani,162,0,741282.html) Prezes Poczty i jego zastępca odwołani Według premiera w zarządzie Poczty Polskiej potrzeba innych ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t87126.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zlikwiduja;urzedy;i;zaoszczedza;150-200;milionow;zlotych,86,0,704342.html) Zlikwidują urzędy i zaoszczędzą 150-200 milionów złotych Poczta Polska przechodzi restrukturyzację.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t97442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piechocinski;o;planach;poczty;to;samobojstwo,250,0,703994.html) Piechociński o planach Poczty: To samobójstwo Poseł PSL krytykuje plan redukcji liczby placówek pocztowych. Ma ich zniknąć 1478.
Tagi: poczta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz