Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie ma zakazu świątecznego handlu w supermarketach

0
Podziel się:

Prezydent odmówił podpisania noweli Kodeksu Pracy, która - oprócz regulacji dostosowujących polskie prawo do dyrektyw UE - zawierała kontrowersyjny zakaz handlu w niedziele i święta w dużych placówkach handlowo-usługowych.

'Wetując w czwartek nowelizację Kodeksu Pracy, Aleksander Kwaśniewski miał na względzie trudną sytuację budżetową państwa oraz rosnące bezrobocie' - poinformowały PAP służby prasowe Kancelarii Prezydenta.

W komunikacie informującym o prezydenckim wecie podkreślono, że wobec rosnącego bezrobocia i spadającego tempa wzrostu gospodarczego kraju wprowadzenie zakazu działalności w niedzielę i święta dużych placówek handlowych i zakładów usługowych spowodowałoby trudności gospodarcze. Mogłoby doprowadzić do zwolnienia z pracy, jak obliczają eksperci, około 16.000 pracowników.

'Zakaz ten spowodowałby również dodatkowe obciążenia budżetu państwa (zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia itd.) oraz zmniejszenie obrotów gospodarczych w ważnym sektorze gospodarki' - podkreślono w komunikacie. Zgodnie z nowelą kodeksem pracy z 18 września od stycznia 2003 roku handel w niedziele i święta miał być dopuszczalny jedynie w placówkach zatrudniających do pięciu pracowników, których działalność jest niezbędna do zaspokojenia codziennych potrzeb ludności. Rodzaje tych placówek miała określić Rada Ministrów. Intencją autorów wprowadzenia zakazu handlu w dużych placówkach była ochrona praw pracowniczych kobiet zatrudnianych w supermarketach (które często nie mogą odmówić świadczenia pracy w niedziele bez narażenia się na ryzyko zwolnienia), oraz prawo obywateli do wypoczynku i świętowania.

Przeciwnikami takiej regulacji byli pracodawcy. 27 września Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Henryki Bochniarz poprosiła prezydenta, aby ustawę zawetował. Argumentowano, że ograniczenie handlu w niedzielę podwyższy koszty pracy, ograniczy swobodę działalności gospodarczej, wprowadzi nieuczciwą konkurencję i zwiększy bezrobocie.

W opinii pracodawców nie tylko zakaz handlu w niedziele, najbardziej medialny aspekt nowelizacji, ale także wiele innych jej zapisów jest szkodliwych dla rynku pracy. Sprzyjają one - ich zdaniem - dalszemu wzrostowi bezrobocia przez podniesienie kosztów pracy i usztywnienie stosunków pracy.

Nowelizacja regulowała także m.in. kwestie czasu pracy i wypoczynku, urlopu, pracy w godzinach nadliczbowych i nawiązywania stosunku pracy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)