Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie pozwolili obywatelom na pielgrzymkę

0
Podziel się:

Papież Franciszek w drodze do Korei Płd. pozdrowił Chińczyków. Jednak Pekin zabronił udziału w pielgrzymce.

Nie pozwolili obywatelom na pielgrzymkę
(Cindy K/Flickr)

Papież Franciszek w drodze do Korei Płd. przesłał bezprecedensową wiadomość, w której pozdrowił Chińczyków. Jednak cieniem na pierwszej od 15 lat pielgrzymce papieskiej do Azji kładą się doniesienia, że niektórym Chińczykom zabroniono udziału w niej.

_ Wchodząc w chińską przestrzeń powietrzną przesyłam Waszej Ekscelencji i Pana rodakom najlepsze życzenia i proszę Boga o błogosławieństwo pokoju i dobrobytu dla waszego narodu _ - napisał papież w telegramie wysłanym do prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Samolot z Ojcem Świętym po raz pierwszy otrzymał zgodę na przelot nad Chinami. Papież Jan Paweł II musiał omijać chińską przestrzeń powietrzną z powodu napiętych stosunków między Pekinem a Watykanem. Chiny nie utrzymują oficjalnych stosunków ze Stolicą Apostolską od 1951 roku.

Tymczasem ok. połowy z ponad 100 Chińczyków, którzy planowali wziąć udział w trwających w Korei Południowej VI Azjatyckich Dniach Młodzieży nie mogła tego zrobić z powodu _ skomplikowanej sytuacji w Chinach _ - powiedział dziennikarzom rzecznik komitetu ds. papieskiej wizyty w Korei Płd., Heo Jung Jop. Nie podał szczegółów.

Inny organizator poinformował, że niektórzy młodzi ludzie zostali aresztowani. Szef katolickiej organizacji charytatywnej Jinde Charities w Chinach, Ren Dahai, powiedział, że niektórym chińskim katolikom nie pozwolono na podróż do Korei Południowej, podczas gdy inni nie mieli problemu z wyjazdem. W ciągu ostatnich dwóch dni był to gorący temat wśród chińskich katolików. Zdaniem Rena niektórzy pielgrzymi zostali zatrzymani na lotniskach i nie pozwolono im na przejście kontroli celnej.

Chińscy katolicy, których liczbę BBC szacuje na ok. 10 milionów, modlą się w uznanych i częściowo kontrolowanych przez władze świątyniach tzw. Kościoła patriotycznego albo na nielegalnych mszach organizowanych przez niezależny i bliski Watykanowi Kościół podziemny. Oficjalny Kościół cieszy się przywilejami, podczas gdy przedstawiciele Kościoła podziemnego muszą działać w ukryciu.

Według chińskich księży pragnący sprawować niepodzielną władzę komunistyczny rząd w znacznym stopniu ogranicza Kościołowi katolickiemu swobodę działania. Chociaż w ostatnich latach duchownych nie straszy się już raczej więzieniem, władze szukają innych metod sprawowania nad nimi kontroli, np. szantażując, by zmusić do uległości.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kościół rozkwita", a papież pozdrawia z chmur Azja jest celem najbliższej podróży Franciszka. Nie ma możliwości przyjazdu do Chin, ale przez chwilę będzie nad chińskim niebem i pozdrowi wiernych.
Kim odpalił pięć rakiet. Co z papieżem? Pociski odpalono w dniu przybycia do Korei Południowej Franciszka.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)