Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie tylko inflacja

0
Podziel się:

Jan Czekaj, najpoważniejszy po tragicznej śmierci Janusza Krzyżewskiego kandydat do Rady Polityki Pieniężnej, poparty przez SLD, uważa że przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych należy brać pod uwagę również inne - poza inflacją

Nie tylko inflacja

- wskaźniki makroekonomiczne.

"Ewentualne decyzje w sprawie stóp procentowych będą zależały od tego, jak będzie się kształtowała sytuacja ekonomiczna, czyli na przykład inflacja, bezrobocie i tempo wzrostu gospodarczego" - powiedział Czekaj w środę w Sejmie.

Dotychczas członkowie Rady - zwłaszcza "jastrzębie", czyli zwolennicy restrykcyjnej polityki monetarnej - twierdzili, że decyzje w sprawie stóp powinny zależeć przede wszystkim od kształtowania się inflacji. RPP po ostatnim posiedzeniu, na którym nie zmieniła stóp, uzależniła dalsze rozluźnianie polityki pieniężnej od kontroli nad inflacją. Rada obawia się, czy zauważane od II kwartału przyspieszenie gospodarki nie będzie związane z nadmiernymi skutkami inflacyjnymi.

Jan Czekaj ocenia, że nie należy spodziewać się dużego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach ze względu na "niskie dochody ludności". Dodał, że wpływ na wzrost inflacji mogą mieć słabe zbiory w rolnictwie, które mogą przełożyć się na wzrost cen żywności.

"Trudno jednak za pomocą stóp procentowych walczyć z pogodą" - powiedział Czekaj.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał m.in., że prognozuje wstępnie, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami w 2003 roku zmniejszą się do 21,7-22,7 mln ton, czyli o 13-9 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Szacowane plony rzepaku i rzepiku wyniosą 16,5-19,1 kwintala z hektara, czyli będą niższe o 24-12 proc. od ubiegłorocznych.

Jan Czekaj określił dotychczasową politykę RPP jako zbyt restrykcyjną.

"Podtrzymuję swoją wcześniejszą opinię, że dotychczasowa polityka RPP była zbyt restrykcyjna" - powiedział obecny wiceminister finansów.

Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP, uważają, że Czekaj znajdzie się w gronie "gołębi", czyli zwolenników łagodnej polityki monetarnej. Jednocześnie analitycy nie mają zastrzeżeń do przygotowania merytorycznego kandydata SLD do RPP.

Według marszałka Sejmu Marka Borowskiego posłowie wybiorą nowego członka Rady podczas obrad, które rozpoczną się 26 sierpnia.

Kluby parlamentarne mają czas do 30 lipca na zgłaszanie swoich kandydatów. Kontrkandydatem Jana Czekaja będzie prawdopodobnie Mirosław Pietrewicz. O Stopy poparcie Pietrewicza zabiega klub PSL.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)