Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy chcą ściągać inwestorów z Polski. Reklamują się przy autostradzie i "prowadzą Polaków za rękę"

119
Podziel się:

Przez niemieckie firmy inwestowały w Polsce miliardy euro. Teraz to Niemcy chcą, by Polacy inwestowali za Odrą. Zwłaszcza w Brandenburgii - niemieckim landzie, który faktycznie potrzebuje gotówki, również też polskiej.

Gigantyczny blillboard zachęca do inwestowania w Brandenburgii. Ma wymiary 18 na 6 metra
Gigantyczny blillboard zachęca do inwestowania w Brandenburgii. Ma wymiary 18 na 6 metra (Giganto)
bEEIcdDp

Przez lata niemieckie firmy zainwestowały w Polsce miliardy euro. Teraz to Niemcy chcą, by Polacy inwestowali za Odrą. Zwłaszcza w Brandenburgii - niemieckim landzie, który faktycznie potrzebuje gotówki, również też polskiej.

Kierowcy, którzy jadą autostradą A2 w kierunku Niemiec, mogą zobaczyć gigantyczny billboard firmy Giganto. To promuje się Brandenburgia Wschodnia hasłem: "Żyj, inwestuj, pracuj!".

Do przeprowadzania się za Odrę Polaków bardzo zachęcać nie trzeba - życie w Niemczech według oficjalnych statystyk wybrało już ponad 780 tys. Polaków. Ale teraz Niemcy chcą już nie tylko polskich rąk do pracy. Chcą też euro, które zostały wymienione z polskich złotówek. Pozyskiwaniem inwestorów zajmuje się kilka wschodnioniemieckich organizacji. Wszystkie postanowiły przeprowadzić wspólną kampanię reklamową Brandenburgii Wschodniej. Poza billboardami jest też specjalnie prowadzona strona w języku polskim - brandenburgia-wschodnia.com. Jest i infolinia po polsku. Ale to nie wszystko.

bEEIcdDr

- Pomagamy Polakom zapoznać się z firmami z Niemiec, wybrać lokalizację. Oczywiście wszystko bezpłatnie. Nie trzeba znać niemieckiego, pomożemy po polsku - zapewnia Anna Gazdecka z Investor Center Uckermark. To jej organizacja jest współodpowiedzialna za kampanię. Ale współuczestniczą w niej i największe miasta regionu - na przykład Frankfurt nad Odrą czy przygraniczne Schwedt.

Zobacz także: Zobacz też: "Money. To się liczy". Czy Polacy porzucają karty na rzecz smartfonów?
bEEIcdDx

** **Niemcy chcą polskich inwestycji. "Poprowadzą za rękę" ** **

- Nie jest tak, że chcemy tylko inwestorów. Chodzi nam ogólnie o promowanie współpracy z Polską. Zapraszamy do spędzania wolnego czasu na wschodzie Brandenburgii, jak i do osiedlania się u nas. Obecnie w samym tylko powiecie Uckermark mieszka 2 tys. Polaków - zaznacza Anna Gazdecka. Oczywiście inwestorzy też są mile widziani. Według przedstawicieli landu, polski przedsiębiorca będzie "poprowadzony za rękę" - aby nie pogubił się na przykład w gąszczu niemieckich przepisów.

Inwestorów Brandenburgia bardzo jednak potrzebuje. To jeden z najbiedniejszych regionów w kraju. PKB na głowę mieszkańca wynosi tam 24 tys. euro rocznie. Dla porównania w Bawarii jest to 43 tys. euro, a w Badenii-Wirtembergii - ok 42. Najgorsza sytuacja jest na właśnie na wschodzie tego landu, gdzie nie ma dużych zakładów przemysłowych. Wyjątkiem jest kontrolowana przez rosyjską spółkę wielka rafineria ze Schwedt.

A co na to przedsiębiorcy? Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, przyznaje, że jeszcze nie słyszał o lokalnej inwestycji polskiego przedsiębiorcy w Niemczech na dużą skalę. - Ale jest sporo takich na mniejszą, na przykład lokalne sklepy - mówi.

bEEIcdDy

Inicjatywa z Brandenburgii go cieszy. - My się spotykamy często z niemieckimi przedsiębiorcami, rozmawiamy na przykład o współpracy i o infrastrukturze. Muszę przyznać, że zwykle jest w Niemczech jakaś osoba, która rozmawia po polsku i jest w stanie pomóc naszym przedsiębiorcom - dodaje Korolewicz.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bEEIcdDS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(119)
Matti
3 lata temu
Ja mieszkam w Austrii, w Niemczech też bywam i powiem wam że w Niemczech się lepiej Polaków traktuje. Tutaj w Wiedniu to tylko utrudniają wszystko. Może mi ktoś doradzi, czy warto jest zjechać do Polski do Warszawy? Jestem inżynierem z zawodu. Cudów nie wymagam, chcę tylko spokojnie żyć.
Zen
3 lata temu
Ale to już się dzieje. Coraz więcej firm przenosi się z Polski do Niemiec. Bo tam jest spokój i żaden urzędas nie szuka dziury w całym żeby naliczyć grzywny przy byle okazji. I bardzo dobrze, będzie coraz mniej podatków do kasy niedobrej zmiany !
max
3 lata temu
a gdzie te tłumy inynierów lekarzy i prawników w turbanach?
bEEIcdDT
klemens
3 lata temu
niemcy zawsxe bendom kojarzyci sie z 39r . za pracom do wiekszosici krajow byle nie donich , onipozostanom wrogami . to w polsce struktury panistwowe powinny zapewnici prace i godnom place
Mariusz
3 lata temu
Nie chcę być złym prorokiem i wykrakać,ale kto wczoraj oglądał to z pewnością widział jakie czerwoni dostali lanie.Mało ich krew nie zalała.Hey.
...
Następna strona