Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: 52 tys. bezrobotnych więcej to pozytywna sensacja

0
Podziel się:

Bezrobocie wzrosło o 0,1 punktu proc. w porównaniu z czerwcem.

Niemcy: 52 tys. bezrobotnych więcej to pozytywna sensacja
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEDnhJDp

Liczba osób bezrobotnych w Niemczech wzrosła w lipcu o 52 tysiące i wyniosła 3,462 mln. To mniejszy wzrost niż oczekiwali analitycy.

W porównaniu z lipcem 2008 roku liczba osób pozostających bez pracy jest o 252 tys. większa. Stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła w lipcu 8,2 proc., czyli o 0,1 punktu procentowego więcej niż miesiąc wcześniej oraz o pięć punktów procentowych więcej niż przed rokiem.
Przyczyną wzrostu bezrobocia jest recesja gospodarcza oraz letnia przerwa wakacyjna.Analitycy spodziewali się jednak, że w lipcu liczba osób pozostających bez pracy zwiększy się aż o 100 tysięcy.

Różnica pomiędzy oczekiwaniami ekspertów a rzeczywistymi danymi jest po części wynikiem majowej zmiany metody sporządzania statystyk; jednak nawet przy zastosowaniu starych metod dane wykazałyby nieco mniejszy wzrost bezrobocia, niż się spodziewano.

bEDnhJDr

_ - Dotychczasowe konsekwencje spowolnienia gospodarczego dla rynku pracy okazały się względnie umiarkowane _ - ocenił przewodniczący zarządu BA Frank-Juergen Weise.

Jego zdaniem do stabilizacji rynku pracy przyczyniło się wykorzystanie w przedsiębiorstwach wspieranego przez państwo rozwiązania, tzw. pracy skróconej (Kurzarbeit). Oznacza to, że dotknięte trudnościami w związku z recesją firmy nie redukują etatów, a jedynie czas wykonywania pracy przez zatrudnionych.

Minister pracy Olaf Scholz ocenił, że najnowsze dane o bezrobociu to _ mała sensacja, _ biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą w kraju.

_ - Dobrze, że Niemcy są państwem socjalnym. Dzięki temu bezrobocie jest tu ciągle niższe niż w wielu innych krajach _ - powiedział minister dziennikarzom w Poczdamie. Jak dodał, stabilna sytuacja na rynku pracy była możliwa tylko dlatego, że rząd federalny prowadzi bardzo aktywną politykę w tym obszarze i wspiera pracę skróconą.

bEDnhJDx
bEDnhJDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)