Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy nie dążą do "niemieckiej Europy"

0
Podziel się:

Schaeuble uznał za bezsensowny zarzut, jakoby jego kraj domagał się od innych narodów w Europie, by naśladowały Niemcy.

Niemcy nie dążą do "niemieckiej Europy"
(Reporter Poland)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnił w sobotę, że jego kraj nie dąży do dominacji w Europie. Polityczna konstrukcja UE nie nadaje się do tego, by jeden przewodził, a reszta szła za nim - powiedział dziennikowi _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ - Wyobrażenie, że Niemcy chcą odgrywać w Europie szczególną rolę, jest całkowicie mylne _ - napisał Schaeuble w artykule, opublikowanym w sobotnim wydaniu największej opiniotwórczej gazety niemieckiej. _ Nie chcemy +niemieckiej Europy+ _ - podkreślił szef resortu finansów w rządzie kanclerz Angeli Merkel.

Schaeuble uznał za _ bezsensowny _ zarzut, jakoby jego kraj domagał się od innych narodów w Europie, by naśladowały Niemcy. Jak podkreślił, nieprawdziwy jest stereotyp, zgodnie z którym Niemcy są _ pozbawionymi radości kapitalistami, kierującymi się w życiu zasadami protestanckiej etyki _. Do regionów odnoszących największe gospodarcze sukcesy należą części kraju o katolickim charakterze - wyjaśnił, mając na myśli zapewne Bawarię.

Zdaniem Schaeublego nieprawdziwe jest także przekonanie, że w UE ktoś musi przewodzić. Wstrzemięźliwość Niemiec, które wzywane są do objęcia takiej roli, wynika zdaniem ministra nie tylko z historycznych zaszłości. _ Szczególna polityczna konstrukcja, jaką jest UE, nie nadaje się do tego, by jeden przewodził, a reszta szła za nim _ - wyjaśnił Schaeuble.

Jego zdaniem Europa jest _ równouprawnioną wspólnotą swoich państw _. Berlin zdaje sobie sprawę, że ciąży na nim szczególna odpowiedzialność, działa jednak _ w partnerskiej współpracy z innymi, przede wszystkim z przyjaciółmi francuskimi _.

Schaeuble zaznaczył, że celem polityki UE jest _ silna i konkurencyjna (wobec innych części świata) Europa _, której gospodarka oparta jest na rozsądnych podstawach, a nie na długach. _ To nie są niemieckie pomysły, lecz nakaz polityki skierowanej w przyszłość _ - podkreślił niemiecki minister finansów.

W walce z kryzysem zadłużenia w UE Niemcy forsują radykalna politykę oszczędnościową, co spotkało się z krytyką w krajach trapionych przez kryzys - Grecji, Hiszpanii, Portugalii, ale także we Francji. W tych krajach pojawiły się oskarżenia o to, że Niemcy dążą do dominacji w UE, usiłując narzucić całej wspólnocie swój model gospodarczy. Kierujący od 2009 roku resortem finansów Schaeuble jest kluczową postacią w rządzie Merkel, zdecydowanym zwolennikiem dalszego pogłębiania europejskiej integracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten kryzys jest zagrożeniem dla Europy Porzucenie europejskiego modelu świadczeń socjalnych na rzecz rozwiązań przyjętych w USA zaowocowałoby rewolucją - twierdzi niemiecki minister gospodarki.
Ten kraj ma pozytywny wpływ na świat Ankietowanych z 25 krajów proszono, by ocenili 16 państw oraz Unię Europejską, odpowiadając na pytanie, czy ich wpływ na świecie jest raczej pozytywny, czy negatywny.
Oto zalety energii atomowej. Znów jej ufamy Kontrolowana przez państwo francuska Areva zajmuje się głównie projektowaniem i budową reaktorów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)