Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd w niemczech
23.08.2011 06:01

Niemcy: W CDU sceptycyzm wobec pomysłów na ratowanie euro

Wśród rządzących w Niemczech chadeków rośnie niepokój, że dotychczasowe pomysły na stabilizację euro nie rozwiążą problemów strefy wspólnej waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Wśród rządzących w Niemczech chadeków rośnie niepokój, że dotychczasowe pomysły na stabilizację euro nie rozwiążą problemów strefy wspólnej waluty. Kanclerz Angela Merkel *(na zdjęciu) *spotka się dzisiaj z frakcją chadecką, by walczyć o poparcie dla planów ratowania euro.

_ - To jeszcze nie koniec kryzysu ani walki z kryzysem _ - powiedział wczoraj wiceprzewodniczący CDU, minister środowiska Norbert Roettgen, cytowany przez agencję dpa. Jego zdaniem _ istnieje fundamentalne zagrożenie dla euro i stabilności gospodarczej _. Dlatego zrozumiałe jest, że w tak bezprecedensowej sytuacji dochodzi do różnic zdań w sprawie rozwiązania problemów.

Już przedwczoraj jeden z liderów CDU Wolfgang Bosbach zagroził, że nie poprze w planowanym na koniec września głosowaniu parlamentarnym uzgodnionych przez lipcowy szczyt strefy euro działań w kierunku stabilizacji wspólnej waluty. Uzgodnienia te zakładały m.in. zwiększenie pomocy finansowej dla Grecji oraz reformę Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), umożliwiającą mu skupowanie obligacji zadłużonych państw.

Zdaniem przewodniczącego młodzieżówki chadeckiej Philippa Missfeldera, w CDU panuje _ bardzo duży niepokój _, że na końcu niemieccy podatnicy poniosą wielkie koszty ratowania zadłużonych krajów strefy euro. Zażądał on zwołania nadzwyczajnego zjazdu CDU, na wypadek, gdyby konieczna okazała się emisja wspólnych obligacji strefy euro. Niemiecki rząd jak dotąd odrzuca postulowane przez część krajów wspólnej waluty euroobligacje.

Przed tygodniem zarząd CDU nie zgodził się na zwołanie nadzwyczajnego zjazdu ugrupowania, ale aby uspokoić sceptyków postanowiono powołać komisję, która przed listopadowym regularnym zjazdem CDU w Lipsku przygotuje uchwałę w sprawie euro.

Jeśli w trakcie wrześniowego głosowania w Bundestagu reforma EFSF nie uzyskałaby poparcia większości posłów chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, byłby to poważny cios dla Merkel - nawet mimo to, że swoje poparcie dla wyników lipcowego szczytu strefy euro zadeklarowały opozycyjne SPD i Zieloni. Dlatego we wtorek wieczorem niemiecka kanclerz zaraz po powrocie z wizyty w Serbii spotka się z frakcją chadecką i spróbuje rozwiać wątpliwości sceptyków.

Przedwczoraj w wywiadzie dla telewizji ZDF Merkel powiedziała, że oczekuje, iż większość koalicji poprze plany ratowania euro. - _ O to cały czas zabiegam _ - dodała. Zapewniła, że jej rząd odrzuca pomysł wprowadzenia euroobligacji. - _ W chwili obecnej byłaby to zła droga _ - oceniła. Euroobligacje _ doprowadziłyby do powstania unii zadłużenia, a nie unii stabilizacji _ - uważa Merkel.

Spór o euro zaostrzył opublikowany wczoraj komentarz niemieckiego banku centralnego, który ostro skrytykował uzgodnienia lipcowego szczytu strefy euro. Bundesbank przestrzegł w swoim raporcie, że rządy krajów wspólnej waluty ryzykują przekształcenie UE w _ unię transferową _. - _ Podczas gdy kraje z niesolidną polityką budżetową mogą liczyć na pomoc, państwa z solidnymi finansami muszą ponosić większe koszty _ - ocenił Bundesbank.

Dodał, że nowe warunki udzielenia kredytów zadłużonym krajom nie stwarzają wystarczającej zachęty do reformy swoich budżetów.

Skorzystaj z bogatej palety narzędzi Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Także w kilku innych państwach strefy euro trwają zacięte dyskusje na temat reformy EFSF oraz nowego pakietu pomocy dla Grecji. W zeszłym tygodniu Finlandia wynegocjowała z Grecją specjalne gwarancje w zamian za udzielenie pomocy. Także Austria i Holandia sygnalizują, że chcą od Aten dodatkowych zabezpieczeń za kredyty.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert ostrzegł wczoraj przed sięganiem po podobne nadzwyczajne gwarancje na niekorzyść pozostałych członków strefy euro. Zdaniem Seiberta dwustronne porozumienie w sprawie zabezpieczeń, zawarte między Finlandią a Grecją, będzie musiało uzyskać aprobatę innych krajów o wspólnej walucie. _ - Powstaje pytanie, czy możliwy jest konsensus w tej sprawie _ - powiedział Seibert.

Czytaj więcej na temat wsparcie, które maja udzielić Niemcy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;maja;pomysl;na;ratowanie;strefy;euro,159,0,888991.html) Chcą kontrolować Strefę Euro. Dla jej dobra Niemcy chcą utworzenia Rady Stabilizacyjnej Strefy Euro. Instytucja ta monitorowałaby konkurencyjność 17 państw członkowskich strefy, ich budżety i politykę fiskalną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t46848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;pomoga;grecji;firmy;chca;inwestowac,111,0,881775.html) Niemcy pomogą Grecji, ale stawiają warunki Niemieckie firmy są gotowe inwestować i wspomóc wzrost gospodarczy bankruta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t38740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;stworza;program;odbudowy;dla;ogarnietej;kryzysem;grecji,125,0,879229.html) Niemcy stworzą plan odbudowy dla Grecji Ofensywa inwestycji i wzrostu dla Grecji, proponuje stworzenie zachęt inwestycyjnych dla firm, by poprzez zaangażowanie w Grecji na trwale wesprzeć wzrost gospodarczy tego kraju.
Tagi: rząd w niemczech, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz