Notowania

niemcy
13.03.2012 15:01

Niemcy wyrzucają rocznie 6,7 mln ton żywności

Każdy Niemiec pozbywa się średnio 81,6 kilograma produktów spożywczych rocznie o wartości 235 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Yakovlev/Dreamstime)

Każdy Niemiec pozbywa się średnio 81,6 kilograma produktów spożywczych rocznie o wartości 235 euro. Na śmietnik trafia szczególnie dużo owoców, warzyw i pieczywa - wynika z badań * *Uniwersytetu w Stuttgarcie *. *

61 proc. odpadów spożywczych produkują gospodarstwa domowe. Na dużych konsumentów, jak restauracje, hotele czy szpitale przypada 19 proc., a na handel około 5 proc. odpadów spożywczych - szacują autorzy badań.

Wskazują też, że często wyrzucanie produktów spożywczych jest skutkiem zwykłego marnotrawstwa, niemądrych zakupów czy złego przechowywania. Jedną z przyczyn tej sytuacji może być to, że Niemcy przeznaczają na żywność znacznie mniej ze swoich zarobków, niż wielu europejskich sąsiadów; w zeszłym roku było to jedynie 11 proc., podczas gdy np. Włosi wydają na produkty spożywcze średnio ponad 15 proc. zarobków.

_ - Żyjemy w społeczeństwie nadmiaru i konsumpcji. W Niemczech i całej Europie zbyt wiele rzeczy się wyrzuca i niszczy _ - powiedziała niemiecka minister wyżywienia, rolnictwa i spraw konsumenckich Ilse Aigner, prezentując wyniki badań. Pod koniec marca jej ministerstwo rozpocznie kampanię informacyjną pod hasłem _ Za dobre na śmietnik _, aby ograniczyć marnotrawstwo żywności.

Czytaj więcej o cenach żywności
Tak drogo jeszcze nie było. Przez unijne prawo Średnio w Unii w lutym były o 42 proc. droższe niż rok wcześniej.
U nich żywność podrożała o ponad 150 proc. W 2011 r. na Białorusi najbardziej podrożały konserwy rybne - aż o 185 proc. - wynika z danych głównego urzędu statystycznego (Biełstatu).
Sawicki uspokaja. Żywność droższa, ale... Żywność w przyszłym roku może zdrożeć o mniej więcej 5 proc. - prognozuje minister rolnictwa Marek Sawicki.
Tagi: niemcy, jedzenie, żywność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2019

ta chwilaA w AFRYCE dzieci umierają z głodu. Ktokolwiek marnuje żywność- "DAR BOŻY" ma te dzieci na sumieniu.

21-02-2019

bartekustalmy jedno.to nie niemcy wyrzucają żywność,a supermarkiety,dzieje sie to również w polsce.ta utylizacja jest tak bezwzględna,że nie pozwala sie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)