Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy zamkną dwie elektrownie atomowe

0
Podziel się:

Kanclerz Angela Merkel wstrzymała na trzy miesiące realizację ustawy przedłużającej eksploatację 17 swoich elektrowni atomowych. Tym samym dwie z nich zostaną zamknięte.

Niemcy zamkną dwie elektrownie atomowe
(ec.europa.eu)

Pod wpływem wydarzeń w Japonii Angela Merkel zawiesiła na trzy miesiące wykonanie ustawy, która o 12 lat wydłuża działanie niemieckich elektrowni atomowych. W efekcie dwie z nich zostaną zamknięte.

- _ Wydarzenia w Japonii uczą, że możliwe jest to, co wydaje się nieprawdopodobne z naukowego punktu widzenia _. _ To cezura dla całego świata. Nie przejdziemy nad tym do porządku dziennego _" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Według Merkel w czasie obowiązywania moratorium przeprowadzona zostanie analiza dotycząca bezpieczeństwa elektrowni atomowych oraz debata na temat przyszłości polityki energetycznej Niemiec.

Niemiecka kanclerz wykluczyła jednocześnie możliwość wyłączenia wszystkich niemieckich elektrowni atomowych i importu energii elektrycznej z zagranicy. Jak powiedziała, celem rządu jest jak najszybszy rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Energia atomowa będzie pełnić rolę jedynie technologii pomostowej na tej drodze.

- _ Jeszcze nie możemy zrezygnować z pokojowego wykorzystania energii atomowej jako technologii pomostowej. Jako największa gospodarka Europy nadal chcemy samodzielnie i wiarygodnie zaspokajać nasze zapotrzebowanie na energię, a także musimy sprostać wymogom związanym z ochroną klimatu _ - powiedziała Merkel.

Jej zdaniem należy jednak zastanowić się nad tym, czy możliwe będzie szybsze, niż planowano, przejście do _ ery energii opartej na źródłach odnawialnych _. Niemiecka strategia energetyczna zakłada, że do 2050 r. energia odnawialna pokrywać będzie 80 proc. zużycia prądu brutto.

W zeszłym roku chadecko-liberalna koalicja rządząca przeforsowała kontrowersyjną ustawę, wydłużająca okres eksploatacji 17 niemieckich elektrowni jądrowych o średnio 12 lat. Poprzedni harmonogram, przyjęty jeszcze przez rząd socjaldemokratów i Zielonych, zakładał stopniową rezygnację Niemiec z energii atomowej do końca 2021 r.

Według Merkel wprowadzenie trzymiesięcznego moratorium na realizację nowej ustawy oznacza, że wyłączone zostaną dwie najstarsze elektrownie atomowe: Biblis A, która wybudowana została w 1974 r. i znajduje się w Hesji, oraz Neckarwestheim I w Badenii-Wirtembergii, wybudowana w 1976 r.

Konsekwencje wprowadzenia moratorium dla poszczególnych elektrowni mają być jeszcze tematem konsultacji rządu z koncernami energetycznymi Eon, Vattenfall, EnBW i RWE.

Po sobotniej awarii w Japonii niemiecka opozycja zażądała od chadecko-liberalnego rządu wycofania się z decyzji o wydłużeniu eksploatacji elektrowni atomowych. 60 tysięcy osób wzięło udział w sobotnich antyatomowych protestach w Stuttgarcie, a na poniedziałkowy wieczór zapowiedziano kolejne demonstracje.Temat ten może zdominować kampanię przed ważnymi dla rządzącej chadecji wyborami regionalnymi w Badenii-Wirtembergii 27 marca i kilku innych krajach związkowych Niemiec.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemieckie;atomowki;postoja;jeszcze;12;lat,18,0,683026.html) Niemieckie atomówki postoją jeszcze 12 lat? Taką koncepcję polityki energetycznej przyjął rząd Angeli Merkel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t98681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecka;ustawa;atomowa;przed;tybunal,66,0,785730.html) Niemiecka ustawa atomowa przed Tybunał Przepisy wydłużają okres eksploatacji elektrowni. Skargę złożyło pięć krajów związkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;25;lat;swiat;bedzie;zuzywal;o;1;3;energii;wiecej,224,0,715232.html) Za 25 lat świat będzie zużywał o 1/3 energii więcej Takie są najnowsze szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)