Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niespodzianka na rachunku bieżącym

0
Podziel się:

Wyniki publikowanego wczoraj przez NBP listopadowego deficytu obrotów bieżących okazały się zaskakująco dobre. W listopadzie deficyt wyniósł jedynie 320 mln dolarów wobec 852 mln dolarów w październiku 2000 r.

Dane te po raz kolejny potwierdzają utrzymanie się pozytywnej tendencji w wymianie handlowej z innymi krajami (szczególnie wysoki wzrost eksportu o ponad 20% r/r oraz spadek importu o ok. 4% r/r).

Stosunkowo niski deficyt na rachunku obrotów bieżących to także efekt braku spłat odsetek od zadłużenia zagranicznego w listopadzie i pojawienia się dodatniego salda dochodów.

Wg szacunków członków RPP deficyt na rachunku obrotów bieżących obniżył się w listopadzie do 6,8-7,0% PKB. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania tendencji w handlu zagranicznym.

Zagrożeniem dla eksporterów może być jednak mocny złoty, który wpływa na zmniejszenie opłacalności eksportu a efekcie na obniżenie ich wyników finansowych. Stabilizacja na rachunku obrotów bieżących oraz obniżająca się inflacja stanowić będą dla Rady Polityki Pieniężnej przesłanki obniżki stóp.

Dodatkowo na przyspieszenie decyzji Rady wpłynąć może dalsze wzmocnienie złotego. Umocnienie złotego do 4,09 wobec dolara Bogusław Grabowski ostrzega, że obecny kurs złotego jest zbyt wysoki w stosunku do aktualnych podstaw makroekonomicznych Polski. Inwestorzy opierają swoje decyzje na podstawie wyników czyli przeszłości nie biorąc pod uwagę przyszłości, która zdaniem członka RPP nie będzie tak dobra.

Nastąpi zmniejszenie aktywności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej, a więc mniejszy będzie popyt również na polskie towary. Również lekko zwolni gospodarka rosyjska. Przewiduje on również stopniowe odbudowanie popytu wewnętrznego. Czynniki te będą niekorzystnie oddziaływały na obroty bieżące bilansu płatniczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)