Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK zaleca reformę finansów publicznych

0
Podziel się:

Blisko 3 mld zł nieprawidłowo wydano w zeszłym roku z budżetu państwa, z czego udało się odzyskać niecałe 340 mln z - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2002 roku.

Blisko 3 miliardy złotych nieprawidłowo wydano w zeszłym roku z budżetu państwa, z czego udało się odzyskać niecałe 340 milionów złotych - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2002 roku.

Ogólna ocena jest pozytywna, kontrolerzy zwracają jednak uwagę na kilka poważnych nieprawidłowości.

Szef Izby Mirosław Sekuła podkreślił, że budżet państwa w zeszłym roku zaplanowany był realistycznie, dzięki czemu nie było problemów z jego wykonaniem. Nie wprowadzono jednak rozwiązań, które przyczyniłyby się do zlikwidowania podstawowych problemów finansów publicznych. Nie nastąpiły poważniejsze zmiany w strukturze i poziomie wydatków zmierzające do zrównoważenia finansów państwowych.

Wzrósł deficyt budżetu państwa i zadłużenie związane z jego obsługą. Poważnie, bo blisko o 30 procent zwiększyły się zaległości podatkowe zarówno firm jak i osób prywatnych.

W związku z tym NIK zaleca, między innymi, konsekwentne przeprowadzenie reformy finansów publicznych.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)