Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa nord stream
01.01.2012 11:15

Nord Stream zmienił układ przesyłu gazu w Europie

Moskwa planuje wybudowanie gazociągu South Stream, omijającego Ukrainę przez Morze Czarne oraz nowe nitki Nord Stream.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nord-stream.com)

Uruchomiony w 2011 r. Gazociąg Północny - Nord Stream zmienił układ przesyłu gazu w Europie. Niedawno szef Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział analizy możliwości rozbudowy gazociągu o trzecią i czwartą nitkę po dnie Bałtyku bezpośrednio z Rosji do Niemiec.

Pierwszą nitkę gazociągu Nord Stream oficjalnie oddano do użytku 8 listopada, druga ma być gotowa w październiku 2012 roku.

Przebiegającym pod Bałtykiem gazociągiem o długości 1224 km rosyjski gaz płynie bezpośrednio do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych i przesyłany jest dalej na południe biegnącym wzdłuż granicy z Polską gazociągiem OPAL. Gazociąg zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu i przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Gazprom podpisał już kontrakty na dostawy surowca z Gazociągu Północnego dla odbiorców w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Dotychczas gaz dla Zachodniej Europy przepływał z Rosji tranzytem przez Białoruś lub Ukrainę i Polskę. Spory Gazpromu z Ukrainą, oraz z Białorusią kilka razy doprowadziły do wstrzymania lub ograniczenia dostaw nie tylko do tych krajów, ale również do leżących na dalszych odcinkach.

Moskwa planuje wybudowanie podobnego gazociągu - Południowego (South Stream), omijającego Ukrainę przez Morze Czarne. Unia Europejska chce wybudować na południu gazociąg Nabucco, którym do Europy błękitne paliwo płynęłoby z krajów rejonu Morza Kaspijskiego.

W Polsce, by częściowo uniezależnić się od gazu z Rosji, powstaje terminal gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Jego uruchomienie zaplanowano na połowę 2014 r. Rząd planuje też wzmóc poszukiwania gazu łupkowego, którego zasoby szacowane przez Amerykanów na 5,3 bln m sześc., pozwoliłyby Polsce praktycznie uniezależnić się od importu, a nawet stać się eksporterem gazu.

Informacje o szacunkach możliwych do wydobycia zasobów gazu łupkowego w Polsce mają być znane w pierwszym kwartale przyszłego roku. W odróżnieniu od amerykańskich szacunków, mają one pokazać możliwe wydobycie w Polsce na podstawie historycznych danych o zasobach gazu łupkowego w USA.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że jednym z jego priorytetów będą poszukiwania gazu łupkowego. Mówił, że chce doprowadzić do zaangażowania nie tylko firm paliwowych i PGNiG w inwestycje, ale też największych krajowych koncernów energetycznych, jak PGE, Tauron i Enea.

Czytaj w Money.pl
Nord Stream bezpieczny - twierdzą Niemcy Niemiecki minister środowiska Norbert Roettgen przekonuje, że gazociąg jest wyposażony w instalacje natychmiastowego zamknięcia rury, wyłączenia transportu gazu w przypadku uszkodzeń.
Rosja zmniejsza dostawy gazu przez Polskę? Rosyjski potentat zwiększa dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem uruchomionego niedawno Gazociągu Północnego, zmniejszając jednocześnie tłoczenie surowca do magistrali Jamał-Europa.
Spotkał się z Pawlakiem. Też chce tego gazu Serbia chce uczestniczyć w projekcie gazowym Nabucco - poinformował wicepremier Serbii Bożidar Delić.
Tagi: budowa nord stream, gazprom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz