Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nordea jako marka w przyszłym roku zniknie z polskich ulic

0
Podziel się:

Po przejęciu Nordei sieć PKO BP powiększy się o prawie 140 placówek w atrakcyjnych punktach miast.

Nordea jako marka w przyszłym roku zniknie z polskich ulic
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bECOjxDV

Po przejęciu polskich aktywów Nordei przez PKO BP sieć ta powiększy się o prawie 140 placówek w atrakcyjnych punktach miast - poinformowali na konferencji przedstawiciele PKO PB.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło powiedział, że podpisana wczoraj wieczorem umowa jest zgodna ze strategią banku. - _ Bank Nordea wpisuje się w te nasze oczekiwania dotyczące udziału banku w polskich aglomeracjach. Jest to bank, który ma około 140 placówek, które są dobrze zlokalizowane na głównych ulicach miast polskich. W związku z tym poprawimy swoją ekspozycję _ - powiedział prezes PKO BP.

Dodał, że przejęcie umożliwi PKO BP skokowe zwiększenie aktywów. Zaznaczył, że w ciągu poprzedniej trzyletniej strategii aktywa PKO BP zwiększyły się o prawie 40 mld zł, a po transakcji z Nordeą zwiększą się o kolejne około 40 mld zł. Zaznaczył, że przejmowany przez PKO BP portfel kredytów w dużej mierze składa się z kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych i jest finansowany za pomocą linii kredytowej z banku matki Nordei. - _ Wynegocjowaliśmy rozwiązania, które umożliwiają naszemu bankowi bezpieczną realizację transakcji i dalszy bezpieczny rozwój naszej instytucji _ - powiedział.

bECOjxDX

Wiceprezes BKO BP Paweł Borys powiedział, że transakcja jest historyczną chwilą dla PKO BP. - _ To pewien nowy krok jeżeli chodzi o rozwój naszego banku. Po raz pierwszy PKO BP zrealizował tak dużą akwizycję innych instytucji finansowych _ - zaznaczył. Zdaniem Borysa właśnie teraz jest dobry okres na przejmowanie innych instytucji finansowych, bowiem rynek spowolnił, a niskie stopy procentowe powodują presję na wyniki banków.

Dodał, że po transakcji udział w aktywach sektora bankowego PKO BP wzrośnie z 15 proc. do 18 proc. Zwrócił uwagę, że PKO BP wraz z przejęciem aktywów banku Nordea przejmie także jego zamożnych klientów, których Nordea ma ponad 600 tys. Zaznaczył, że sieć detaliczna PKO BP wzrośnie o jedną czwartą.

PKO BP zawarł z Nordea Bank umowę nabycia Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska. Łącznie wyda na to ok. 2,83 mld zł. Akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 r.

55.061.403 akcje spółki Nordea Bank Polska, stanowiące 99,21 proc. kapitału zakładowego spółki, zostaną nabyte w drodze publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji, wraz z portfelem wierzytelności wobec klientów korporacyjnych Nordea Bank AB o wartości nominalnej wynoszącej 3,6 mln zł (według stanu na koniec grudnia 2012 r.). PKO BP będzie chciał wykupić pozostałych akcjonariuszy mniejszościowych i wycofać akcje z obrotu giełdowego.

bECOjxEd

Ustalona wartość transakcji będzie korygowana w zależności od wyników Nordea Bank Polska.

PKO Bank Polski sfinansuje transakcję z posiadanych kapitałów własnych oraz zatrzymanych zysków. Transakcja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK, ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Teoretyczny kurs banku w górę o 30 procent, ale... PKO BP przejmuje spółkę Nordea Bank Polska. Sprawdź, jakie są następstwa tej wiadomości.
PKO BP kupi bank. Minister zadowolony Włodzimierz Karpiński ocenił, że to przejęcie jest przykładem modelowej akwizycji spółki z udziałem Skarbu Państwa.
PKO BP kupi Nordea Bank Polska To transakcja warta 2,6 miliarda złotych. Chociaż cena, którą zapłaci PKO, może się jeszcze zmienić.
bECOjxEy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)