Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa Rada Polityki Pieniężnej. Znamy kandydatów wybieranych przez Senat

0
Podziel się:

We wtorek upływa termin zgłaszania senackich kandydatów do RPP.

Nowa Rada Polityki Pieniężnej. Znamy kandydatów wybieranych przez Senat
(Jacek Bereźnicki)

Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski i Jerzy Kropiwnicki - to kandydaci senackiego klubu PiS na członków RPP, kandydatem senatorów PO jest Marek A. Dąbrowski. Zostali oni we wtorek po południu oficjalnie zgłoszeni.

We wtorek upływa termin zgłaszania senackich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej, którzy zastąpią Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych przez Senat w 2010 roku. Ich kadencje wygasają 24 stycznia 2016 roku.

Z informacji PAP wynika, że w Senacie klub PiS zgłosi kandydatury członka zarządu NBP Eugeniusza Gatnara, byłego ministra i byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz dr. Marka Chrzanowskiego z SGH. Ci trzej mają zapewniony wybór, bo klub PiS ma w Senacie większość.

Klub PO zgłosi natomiast kandydaturę Marka Dąbrowskiego, w latach 1989-90 wiceministra finansów, współtwórcy programu transformacji gospodarczej i tzw. programu Balcerowicza.

Zmieni się prawie cała RPP

W najbliższych tygodniach wybranych zostanie 8 z 9 członków RPP. 20 stycznia 2016 roku wygasają bowiem kadencje Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch, powołanych przez Sejm. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon.

Tylko kadencja wybranej przez Sejm Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa nieco później - 9 lutego 2016 roku. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na jej miejsce jest obecny poseł PiS Jerzy Żyżyński.

Z kolei kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 roku. Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.

Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.

Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. Jako jego potencjalny następca wymieniany jest w mediach najczęściej obecny członek RPP Adam Glapiński.

Obecny skład RPP (w nawiasie data końca kadencji)
źródło: NBP, Bloomberg
Andrzej Bratkowski (styczeń 2016) Elżbieta Chojna-Duch (styczeń 2016)
Andrzej Rzońca (styczeń 2016) Jan Winiecki (styczeń 2016)
Jerzy Hausner (styczeń 2016) Adam Glapiński (luty 2016)
Andrzej Kaźmierczak (luty 2016) Anna Zielińska-Głębocka (luty 2016)
Marek Belka - prezes (czerwiec 2016) Jerzy Osiatyński (grudzień 2019)

Zagrożona niezależność RPP?

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej sugerowała, że do składu Rady Polityki Pieniężnej powinni być dobierani ludzie, którzy opowiadają się za prowadzeniem "luźnej” polityki pieniężnej, czyli takiej która będzie nastawiona przede wszystkim na pobudzanie wzrostu gospodarczego poprzez m.in. obniżanie stóp procentowych. Przypomnijmy, że już w tej chwili są one rekordowo niskie. - To może być groźne i to nie tylko moja opinia - podkreślał niedawno w rozmowie z money.pl profesor Dariusz Filar, były członek RPP.

Ekonomista jest jednym z kilku byłych i obecnych członków Rady, którzy wystosowali jeszcze przed samymi wyborami parlamentarnymi list otwarty. Ostrzegają w nim, że "oparcie wyboru nowej Rady na kryterium skłonności do poluzowania polityki pieniężnej byłoby sprzeczne z literą i duchem Konstytucji i Ustawy o NBP oraz ugruntowaną wiedzą z zakresu ekonomii".

giełda
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)