Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa wojna gazowa Ukrainy z Rosją?

0
Podziel się:

Naftohaz zapowiada, że w przyszłym roku będzie kupował mniej gazu od Gazpromu gazu. Rosjanie mówią o łamaniu kontraktu.

Nowa wojna gazowa Ukrainy z Rosją?
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Ukraiński Naftohaz zapowiada, że w przyszłym roku będzie kupował mniej gazu od Gazpromu. Rosjanie twierdzą, że jest to niezgodne z obowiązującym kontraktem.

W 2013 roku Ukraińcy chcą kupić od Rosjan 20 miliardów metrów sześciennych gazu. Jednocześnie przedstawiciele Naftohazu nie chcą ujawnić, jaką ilość gazu zapisali w swojej propozycji skierowanej do Gazpromu.

Powołują się przy tym na tajemnicę negocjacji. Jednocześnie zwiększony zostanie import gazu z Niemiec, do 5 miliardów metrów sześciennych rocznie. Jest to tak naprawdę rosyjskie paliwo kupowane od niemieckiej firmy RWE i transportowane przez Polskę na Ukrainę. Jego cena wynosi 360 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli o 70 dolarów mniej niż w ostatnim kwartale Ukraińcy płacą za gaz kupowany bezpośrednio od Rosjan.

W tym roku Naftohaz Ukrainy kupił od Gazpromu 27,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Oprócz tego importem zajmuje się zarejestrowana na Cyprze spółka Ostchem Holding Limited. W tym roku sprowadzi ona 8 miliardów metrów sześciennych gazu.

Tymczasem Rosjanie ostrzegają, że zgodnie z zawartym w 2009 roku kontraktem, Naftohaz powinien kupować rocznie co najmniej 32 miliardy metrów sześciennych paliwa. Jeszcze w czerwcu Gazprom ostrzegał, że jeżeli Ukraińcy będą samodzielnie zmniejszać ilość sprowadzanego gazu, to sprawa może zakończyć się w sądzie.

wiadomości
KOMENTARZE
(0)