Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Nowak dla Money.pl: "Davos to nuda". Ale prezydent jedzie.

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski ma promować polskie firmy. Które? Tego nikt nie był w stanie nam powiedzieć.

Nowak dla Money.pl: "Davos to nuda". Ale prezydent jedzie.
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bEKhySgl

Dziś rusza 41. Światowe Forum Ekonomicznego w Davos. Do szwajcarskiego kurortu zjedzie ponad 2,5 tysiąca uczestników. Oprócz głów państw i ministrów pojawią się prezesi największych banków i instytucji finansowych, szefowie firm, ekonomiści, ale też działacze społeczni i ludzie sztuki. Polska delegacja jest wyjątkowo nieliczna.

Forum, wieczorem otworzy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. **Nasz kraj będą reprezentować prezydent Bronisław Komorowski, minister finansów Jacek Rostowski i szef MSZ, Radosław Sikorski. Resort Skarbu Państwa będzie reprezentował wiceminister Krzysztof Walenczak.Oprócz nich do Davos pojechał wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Witold Koziński. Z przedstawicieli polskiego biznesu na liście uczestników znaleźli się: prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski oraz prezes PZU - Andrzej Klesyk.

Na tych nazwiskach, jeżeli chodzi o liczących się polityków i finansistów lista członków polskiej delegacji się kończy._ - Nie wiem dokładnie co prezydent będzie robił w Davos, szczerze powiedziawszy to nudna impreza. Nie zajmuję się tym wyjazdem, odpuściłem sobie to w tym roku - _powiedział Money.pl Sławomir Nowak, minister z Kancelarii Prezydenta.

bEKhySgn

fot: PAP/EPA fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/przygotowania;do;swiatowego;forum;ekonomicznego;w;davos,galeria,4910,0.html)Do niedawna mówiło się o możliwym, nieoficjalnym spotkaniu prezydentów Rosji i Polski. Po zamachu w Moskwie wiadomo już na pewno, że do niego nie dojdzie.

_ - Głównym zadaniem prezydenta w Davos jest promocja Polski i rodzimych firm. Spotka się w tym celu z przedstawicielami światowego biznesu. W piątek zje śniadanie z przedstawicielami instytucji finansowych. Tego samego dnia z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem weźmie udziałw panelu promującym mistrzostwa Euro w 2012 roku - _ wylicza cele wyjazdu Agnieszka Wierzbicka z biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Niestety jakie polskie firmy, w jaki sposób i z kim rozmawiając, zamierza promować prezydent, nie potrafiła nam powiedzieć._ _

Prezydent ma też w planach udział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu, oraz spotkanie z dziennikarzami. _ - Niestety plan jest tak napięty, że prezydent nie będzie miał czasu na szusowanie po tamtejszych trasach, przewidziano tylko spotkania i udział w panelach - _mówi przedstawicielka Kancelarii.

bEKhySgt

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t97893.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/forum;w;davos;nie;zawsze;bylo;swiatowe;a;teraz;przestaje;byc;meskie,13,0,756493.html)Davos nie zawsze było światowe, a teraz przestaje być męskie
Szef resortu finansów Jacek Rostowski spotka się w piątek w Davos z minister finansów Szwajcarii Eveline Widmer-Schlumpf. Dzień wcześniej Rostowski będzie przewodniczył sesji poświęconej problemom strefy euro.

Radosław Sikorski ma wziąć udział w kilku panelach. Ich tematy to _ dyplomacja w erze cyfrowej _, rola państw G20, oraz konferencja w trakcie której uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie _ Czy Zachód poniósł porażkę w Afganistanie? _ - _ Poza udziałem w dyskusjach, gdzie prezentowane jest stanowisko Polski w najważniejszych kwestiach, odbędą się również spotkania dwustronne z odpowiednikami z innych państw - _informuje Marcin Bosacki, rzecznik MSZ.

Główne tematy Davos to postkryzysowy szok i rosnące w siłę Chiny

**Do Davos zjechało ponad 1400 przedstawicieli biznesu z ponad 1000 firm na całym świecie. Uczestnicy to także ponad 35 szefów państw lub rządów, z 19 krajów G20. Oprócz nich są ministrowie i prezesi banków, związkowcy, przywódcy religijni, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mediów.
Przewodnim tematem forum, które potrwa do 30 stycznia, jest _ Ujednolicenie zasad działania w nowej rzeczywistości _. Jak wyjaśnia założyciel i prezes Forum, Klaus Schwab, pod tym dość mglistym hasłem kryje się próba znalezienia recepty na zawirowania polityczne i gospodarcze na świecie, powodowane kryzysem, ale też innowacjami technologicznymi. _ _

_ - Politycy, ekonomiści i biznesmeni spróbują odpowiedzieć dlaczego obecne systemy zarządzania i wydawania decyzji nie nadążają za tymi przemianami. Postarają się wskazać recepty na pokryzysową rzeczywistość, czyli ustalić wspólne normy i zasady współpracy po kryzysowym szoku - _powiedział Schwab.

bEKhySgu

_ _

Zobacz także: POSŁUCHAJ PREZESA FORUM W DAVOS KLAUSA SCHWABA:

Uczestnicy pochylą się też nad problemami rosnącego długu publicznego w większości krajów, oraz błyskawicznie rosnącej potęgi Chin. To nie może dziwić. W ciągu ostatnich dwóch lat Państwo Środka pożyczyło krajom rozwijającym około 110 miliardów dolarów, czyli o 7 mld więcej więcej niż Bank Światowy. Dodajmy, że delegacja Chińczyków z ministrem handlu Chen Demingiem ** będzie najliczniejsza.

bEKhySgv

Światowi liderzy spróbują też odpowiedzieć na pytanie o to, jak wyhamować rosnące ceny żywności, paliw i metali, a co za tym idzie rozpędzającą się inflację. Te zjawiska mogą doprowadzić do wzrostu protekcjonizmu ze strony rządów, ale też do niepokojów społecznych, jakie ostatnio mogliśmy obserwować choćby w Tunezji.

Jak zawsze, wiele z spotkań i rozmów będzie miała charakter nieformalny. Będą się odbywały w zaciszu pokoi luksusowych hoteli. Nicolas Sarkozy może wykorzystać tegoroczne spotkanie w Davos w celu nakłonienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel na wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF). Wiadomo, że kanclerz nie chce się więcej dokładać do ratowania kolejnych krajów Eurolandu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t129096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/krach;czeka;hiszpanie;jesli;tak;to;takze;polske,187,0,753595.html) Krach czeka Hiszpanię? Jeśli tak, to także Polskę!
Analitycy uważają, że prędzej czy później, niektóre rządy europejskie będą będą zmuszone do restrukturyzacji długów, oraz kolejne transze pomocy dla zagrożonych banków. Wiadomo, że w tej sprawie Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, spotka się z premierem Grecji George Papandreu.

Oprócz Grecji wciąż palącym pozostaje problem zadłużonych po uszy takich krajów jak Irlandia, czy Hiszpania. EFSF dysponuje tylko 440 miliardami euro, niewystarczającymi, jeżeli te kraje upomną się o pomoc w tym samym czasie. W tej samej sprawie do Davos zjadą też: premier Wielkiej Brytanii David Cameron, oraz Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Unii Europejskiej.

bEKhySgw

W Davos po raz kolejny zabraknie premiera Polski Donalda Tuska. Niestety w kancelarii szefa rządu nie potrafiono nam odpowiedzieć, dlaczego zrezygnowano z wyjazdu do Szwajcarii. Odsyłano nas do ministra Pawła Grasia, ten niestety nie odbierał telefonu.

_ [ ( http://static1.platine.pl/i/art/169/129961_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/trzy-tysiace-litrow-cheval-blanc-poleje-sie-w-davos-0-760114.html) Trzy tysiące litrów Cheval Blanc poleje się w Davos - Jeżeli premier nie ma nic interesującego do powiedzenia, mając na karku kampanię wyborczą odpuścił sobie reformy, to może dobrze, że tam nie jedzie - _skomentował to profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. _ - Na tego typu imprezy jedzie się wtedy gdy ma się coś istotnego do obgadania i to najlepiej na nieformalnych spotkaniach, widocznie Donald Tusk nie ma takich tematów - _ dodaje.

Jego zdaniem obecność prezydenta ma znaczenie bardziej symboliczne. _ - Prezydent w naszym systemie ma małą moc decyzyjną, niewiele może, ale przynajmniej ma okazję pokazać się na salonach - _ podsumowuje Gomułka.

Davos to nie tylko wielka polityka i biznes, ale też wspaniałe Alpy

Najważniejsi i najmożniejsi wiedzą doskonale, że nie być w Davos i nie pojeździć na nartach to prawdziwe faux pas. W tym regionie znajduje się 6 ośrodków narciarskich: Jakobshorn, Madrisa, Parsenn Davos Klosters, Pischa i Rinerhorn.

Davos to nie tylko jedno z najwyżej położonych miast w Alpach, ale też w Europie. Znajduje się na wysokości 1560 metrów. To sprawia, że nie ma tu raczej kłopotów ze śniegiem. To prawdziwy raj dla narciarzy. Do dyspozycji mają ponad 300 kilometrów tras, między innymi z najwyższego szczytu w okolicy - Weissfluhgipfel, liczącego 2844 metrów. Sezon zaczyna się już w listopadzie i trwa do maja.

Zobacz także: ZOBACZ CZYM OPRÓCZ FORUM ŻYJE DAVOS:

Davos to jednak nie tylko narty i snowboard, ale też łyżwy i sanki, To właśnie tu znajduje się największe naturalne lodowisko na świecie - Davoser See. W pobliżu Gotschna koło Klosters położony jest też 3,2-kilometrowy tor saneczkowy. Jest tu kilka galerii i muzeów. Jednak największą atrakcją jest najwyżej w Europie położony browar – Monstein. Kurort znany jest także fanom literatury – to tu rozgrywa się akcja _ Czarodziejskiej góry _ Thomasa Manna, który był jednym z kuracjuszy Davos.

Komentarz Money.pl

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t97893.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/davos;jedna;kobieta;na;firme;obowiazkowa,238,0,753134.html) Davos: jedna kobieta na firmę obowiązkowa Po raz pierwszy na forum ekonomicznym obowiązywać będzie parytet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t98354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podroze;prezydenta;poza;forum;w;davos;beda;niemcy;i;slowacja,246,0,744182.html) Podróże prezydenta: poza forum w Davos będą Niemcy i Słowacja W nadchodzących miesiącach Bronisław Komorowski zamierza odwiedzać głównie europejskie kraje - ustaliła PAP.
bEKhySgO
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)