Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowak odchodzi z PO, Parafianowicz z PGNiG. Ważna deklaracja PSL

0
Podziel się:

Sienkiewicz i Belka zostają. Sławomirem Nowakiem zajmie się prokurator. Wiceszef PGNiG zapewne pożegna się ze stanowiskiem.

Nowak odchodzi z PO, Parafianowicz z PGNiG. Ważna deklaracja PSL
(PAP/Radek Pietruszka)

_ - To dość bulwersujący styl. Źle, że kuchnia polityczna wygląda w taki sposób - _ powiedział Donald Tusk w reakcji na ujawnienie nagrań z rozmowy Bartłomieja Sienkiewicza z Markiem Belką. Dodał jednak, że nie będzie dymisji ministra, a sam projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polski uważa za dobry. - _ Pojutrze przedstawimy własne scenariusze _ - zapowiedział z kolei szef PSL Janusz Piechociński.

[Aktualizacja: godzina 18:14]

Premier Tusk powiedział, że nagrania tygodnika _ Wprost _ nie wskazują na przekroczenie prawa przez Sienkiewicza i Belkę. Dodał, że w tej chwili koncentruje się na wyjaśnieniu tej sprawy. Zapewnił, że to nie on wysyłał ministra na spotkanie z szefem NBP. _ - Temat będzie obecny w tym tygodniu jeszcze wiele razy - _ zapowiedział Donald Tusk.

Dzisiejsza konferencja prasowa premiera to pokłosie upublicznionych przez _ Wprost _ nagrań, na których słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

Nowak odchodzi z PO

Szef rządu odniósł się też do nagranej rozmowy Sławomira Nowaka. _ - Prokurator Generalny podjął działania. Jeśli zapadły te słowa, które są na nagraniach, to prokuratura ma tutaj co robić - _ powiedział o sprawie Nowaka Donald Tusk. _ - To dla mnie duże rozczarowanie - _ dodał.

Sławomir Nowak złożył już rezygnację z członkostwa w PO - poinformowała sekretarz pomorskich struktur PO Agnieszka Pomaska. Jak powiedziała Nowak nie podał przyczyn złożenia legitymacji członkowskiej.

Na taśmach _ Wprost _ ujawniono jak Nowak - wtedy już były minister - rozmawia w jednej z restauracji z byłym wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem o pomocy dla swojej żony, której grozi kontrola skarbowa.

Donald Tusk mówił, że ta sytuacja jest dla niego trudna i nie zmieni tego fakt, że Sławomir Nowak wycofał swoje członkostwo w PO. Premier dodał, że to rozczarowanie odnosi się nie tylko do współpracy politycznej ze Sławomirem Nowakiem.

Podczas konferencji prasowej Tusk zasugerował, że konsekwencje powinny dotknąć również Andrzeja Parafianowicza, obecnego wiceprezesa PGNiG.

Tusk: To próba zamachu stanu

Szef rządu odniósł się też do sposobu ujawnienia rozmów. Jego zdaniem, to próba obalenia rządu za pomocą nielegalnych metod.

_ - Nie chcę umniejszać informacji jakie dostały się do opinii publicznej. Chcę jednak podkreślić, że po raz pierwszy w historii po 1989 roku mamy do czynienia z dobrze zorganizowanym, nielegalnym podsłuchem z zewnątrz - _ dodał szef Rady Ministrów. _ - Nie lekceważyłbym tego problemu. _

Nielegalnie zakładane podsłuchy destabilizują państwo polskie, dodał Donald Tusk. _ - Proponuję politykom, którzy żądają dymisji rządu dzisiaj, żeby się zastanowili, czy faktycznie chcą stanąć ramię w ramię z tymi, którzy dali narzędzia do głoszenia takich postulatów - _ powiedział premier.

Projekt sam w sobie był dobry

Premier Donald Tusk poinformował, że dobrze ocenia projekt założeń nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polski i podtrzymuje, że jutro zajmie się nim Rada Ministrów._ _

_ - Jeśli chodzi o projekt ustawy, za którym pan prezes Belka się opowiadał, ten projekt ustawy od długiego czasu był już procedowany w MF - od początku, od kiedy NBP wyszedł z tą inicjatywą - był w sposób formalny, transparentny i przejrzysty oceniany w procesie konsultacji _ - powiedział Tusk na poniedziałkowej konferencji prasowej_ . _

_ - Co do istoty założeń projektu, które będą jutro rozpatrywane na posiedzeniu rządu, będą one korzystnie wpływały na stabilność finansową państwa, także na niezależność NBP _ - dodał.

PSL przedstawi własne scenariusze

- _ W środę na godzinę 8 rano zarządziłem spotkanie kierownictwa PSL. Przedstawimy wtedy własne scenariusze _ - zapowiedział z kolei szef PSL Janusz Piechociński.

Piechociński podkreślił, że _ nie chce brać udziału w scenariuszach, które są zwoływane ad hoc i potęgują zamęt. _ _ - Sprawa jest pierwszej wagi, bardzo poważna. Apeluję do wszystkich, by bardzo poważnie i nie na gorąco reagować _ - dodał.

Pytany, czy ludowcy przed środowym posiedzeniem władz partii wyrażą swoje stanowisko w sprawie zapowiadanego wniosku o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska odpowiedział: - _ żadnych deklaracji nie składam _.

_ - Traktuję obecną sytuację jako bardzo poważną, bo państwo i demokracja poniosły duży uszczerbek _ - podkreślił Piechociński. Według niego słychać _ o kolejnej porcji taśm _, więc - jak zaznaczył - przed podjęciem konkretnych działań, powinno się mieć pełen obraz, a nie wrażenie, że _ są to wierzchołki góry lodowej _.

_ - Mniej emocji, a więcej odpowiedzialności, bo bardzo łatwo jest dzisiaj zgłosić każdy postulat polityczny _ - dodał lider PSL. Zdaniem polityka w trybie szybkim powinna się zebrać sejmowa komisja ds. służb specjalnych, by posłowie mogli uzyskać stosowne wyjaśnienia.

PiS złoży wniosek o wotum nieufności

_ - Jeśli premier Donald Tusk nie ogłosi dymisji rządu, to Prawo i Sprawiedliwość zgłosi w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu - _ powiedział wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński. PiS zapowiedziało też rozmowy ws. kandydata na premiera._ _

_ - Mamy wszelkie przesłanki, żeby uznać, że ta władza musi odejść. Jedyną właściwą reakcją jest dymisja rządu. Oczekujemy, że o godz. 15 Donald Tusk tę dymisję ogłosi. Jeżeli jednak to nie nastąpi, to wtedy zapowiadamy wotum nieufności dla rządu i (...) otwieramy rokowania partyjne w sprawie kandydata na premiera _ - oświadczył Kaczyński._ _

Według Kaczyńskiego premier powinien podać się do dymisji, ponieważ _ doszło do niezwykłych i bulwersujących wydarzeń _. W opinii Kaczyńskiego nagrania opublikowane przez _ Wprost _ pokazują, że w Polsce jest łamane prawo _ w ten sposób, że przedstawiciel rządu, można sądzić, mający pełnomocnictwa premiera, domaga się nadużyć ze strony banku narodowego _.

Kaczyński podkreślił, że złamaniem prawa było również to, że szef NBP domagał się, aby dokonać zmian w Radzie Ministrów.

Nie pierwszy raz nagrano. Największe afery taśmowe

  • fot: PAP/Paweł Kula
  • fot: Reporter
  • fot: PAP/Tomasz Wojtasik [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/nie-pierwszy-raz-nagrano-najwieksze-afery-tasmowe-g720972.html)

Zdaniem Kaczyńskiego nagrania pokazują, że w Polsce aparat państwowy jest w stanie rozkładu oraz że finanse publiczne są w fatalnym stanie. Jak dodał, świadczą one również o _ złym stanie inwestycji, w tym inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa _.

Szef PiS zaznaczył, że z nagrań wynika również, że premier Donald Tusk _ znacznie wcześniej niż przyznawał _ wiedział o sprawie Amber Gold, a także (wynika), że _ osoby o wysokiej pozycji politycznej załatwiają sprawy rodzinne w aparacie finansowym _.

_ - Mamy do czynienia z informacjami, które, łącznie biorąc, wskazują, że władza permanentnie oszukuje społeczeństwo (...). Mamy do czynienia z sytuacją, w której można podsłuchiwać, przynajmniej przez rok, najważniejszych ludzi w państwie, z sytuacją, która pokazuje, że poziom bezpieczeństwa państwa jest zerowy _ - dodał.

Zdaniem Kaczyńskiego obecny rząd nie jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwa _ ani zrealizować żadnego polskiego interesu _. _ On jest w stanie realizować wyłącznie interesy wąskiego środowiska _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m306529.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera;posluchowa;konstytucjonalisci;nbp;nie;moze;angazowac;sie;w;polityke,210,0,1564370.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ NBP nie może angażować się w politykę
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m287885.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;chce;zwolania;rady;bezpieczenstwa;narodowego;i;wotum;zaufania;dla;rzadu;donalda;tuska,150,0,1564822.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wotum zaufania dla rządu? Tego chce SLD
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m285170.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/leszek;balcerowicz;krytykuje;marka;belke;to;naruszenie;niezaleznosci;nbp,207,0,1564623.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To jaskrawe naruszenie niezależności NBP _
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m210977.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;te;ustawe;belka;zazadal;glowy;rostowskiego;czy;to;zgodne;z;prawem,88,0,1564504.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Za tę ustawę Belka zażądał głowy Rostowskiego
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)