Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Nowe paszporty na 100-lecie odzyskania niepodległości. Na dokumencie kontrowersyjne hasło

50
Podziel się:

Nowe wzory paszportów już w czasie prac nad projektem wzbudzały kontrowersje. Wybierając oprawę graficzną dokumentu starli się zwolennicy dwóch haseł, które miały wypełniać pole przy zdjęciu.

Nowe paszporty na 100-lecie odzyskania niepodległości. Na dokumencie kontrowersyjne hasło
(MSWiA)

”Bóg Honor Ojczyzna”, to hasło się znalazło się na głównej - personalizowanej stronie - nowego paszportu. W poprzednich wersjach rozważano również inne, na przykład "Konstytucja”.

Dewiza Wojska Polskiego występująca na sztandarach wojskowych na odwrocie godła Polski, wzbudziła jednak pewne kontrowersje.

"Bóg Honor Ojczyzna” bowiem, przynajmniej w pierwszej części odnosi się do sfery religijnej, a paszport jest dokumentem państwa świeckiego i będą się nim okazywać wszyscy obywatele Polski, także wyznawany innych systemów wartości.

Z drugiej strony, dewiza zgodnie z idą łączy się z konstyutucyjnym obowiązkiem wierności Ojczyźnie. Została wprowadzona, jako element sztandarów jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej art. 14 ust. 3 ustawy z 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe paszporty będą wydawane wszystkim, którzyzłożą wniosek od 5 listopada 2018 roku. Wzór paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat. Jak tłumaczy MSWiA, wynika to głównie z chęci zapewnienia dokumentowi jak największego stopnia ochrony, zabezpieczenia.

Zobacz także: Kontrowersyjny projekt nowego paszportu:

Wcześniejszy wzór paszportu obowiązywał od 2006 roku. Nowy otrzymał dodatkowe zabezpieczania – m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitkę zabezpieczającą, widoczną jedynie w świetle UV, oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu oraz tzw. pole MLI (Multiple Laser Image) z elementami transparentnymi (tzw. Safe-I), w których umieszczono ową dewizę.

W 2013 r. zmieniły się przepisy i wniosek o wydanie paszportu można składać w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie przebywają w miejscu, w którym są zameldowane. Od czerwca działa jeszcze jedna usługa, która ułatwia wyrabianie paszportu: urząd powiadomi nas, że paszport jest gotowy do odbioru. Wystarczy tylko we wniosku o nowy dokument podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Usługa od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Już w pierwszym miesiącu jej działania skorzystało z niej 60 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
Basia
3 lata temu
Ale ja nie mam tatuazy na twarzy. Moja twarz na paszporcie "przyozdobiono" literkami PR. Pijany pomysl. Paszport to dokument a nie ksiazeczka o patiotyzmie
gacek
5 lata temu
Wóda,tytoń i seks - ja bym wolał taki motyw bo bliższy realiom.
AOLKA
5 lata temu
a ja poproszę o napis Buk, Honor, Ojczyzna
Antyklerykał
5 lata temu
Bóg to jest tytuł a nie imię własne Boga które brzmi Jehowa ( psalm 83:18 aby wiedziano że ty który masz na imię Jehowa ty jesteś Bogiem prawdziwym )
obiektywny
5 lata temu
Taki paszzport uniemożliwia wjazd do krajów arabskich, również do Emiratów. Ja załapałem się jeszcze na stary wzór i polece:)
...
Następna strona