Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja budżetu 2013. Komisja gospodarki negatywnie o zmianach

0
Podziel się:

W głosowaniu posłowie z komisji gospodarki opowiedzieli się przeciwko zaproponowanym przez rząd zmianom w części budżetu dotyczącej gospodarki.

Nowelizacja budżetu 2013. Komisja gospodarki negatywnie o zmianach
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)

Sejmowa komisja gospodarki zaopiniowała negatywnie proponowane przez rząd zmiany w ustawie budżetowej na 2013 r. w części gospodarka. Posłom nie spodobało się m.in. zmniejszenie wsparcia na inwestycje w biopaliwa o ponad 400 mln zł.

Proponowane zmiany w ustawie budżetowej na 2013 r. w części gospodarka przedstawiła na posiedzeniu komisji wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. - _ Zaplanowane pierwotnie dochody budżetowe w wysokości 641 mln 409 tys. zł zostały zmniejszone o 344 mln 608 tys. zł do poziomu 296 mln 801 tys. zł. Główna zmiana dotyczy planowanych dochodów z dywidendy od Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Skarb Państwa uzyska w tym roku z tego tytułu ok. 160 mln zł, a przypomnę, że planowana w ustawie budżetowej kwota wynosiła 600 mln zł _ - powiedziała.

Jak dodała, w projekcie nowelizacji budżetu dodatkowo uwzględniono dywidendę od spółki Gaz-System. - _ Wyższe będą także dochody uzyskane od Urzędu Dozoru Technicznego z tytułu wpłaty zysku za 2012 rok _ - powiedziała wiceminister.

Wyjaśniła, że wydatki zostały z kolei zaplanowane na 4 mld 51 mln 905 tys. zł. - _ Na finansowanie i współfinansowanie programów operacyjnych przeznaczonych jest z budżetu środków europejskich 2 mld 600 mln 847 tys. zł. Z budżetu państwa jest 348 mln 315 tys. zł. Kwoty te są zgodne z ustawą budżetowa obowiązująca od początku roku. Wydatki krajowe wyniosą 1 mld 102 mln 743 tys. zł. To będzie mniej o 95 mln 380 tys., zł w stosunku do obwiązujące ustawy budżetowej _ - powiedziała.

Wyjaśniła, że zmniejszone zostaną m.in. dotacje dla firm na utrzymanie mocy produkcyjnych i remontowych ze względu na potrzeby sił zbrojnych (o około 47 mln zł), wsparcie finansowe inwestycji w ramach programów wieloletnich (o około 41 mln zł). - _ Obniżono również koszty administracyjne i techniczne ministerstwa gospodarki _ - podkreśliła. Zmniejszono również środki przekazywane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- _ Zaplanowane środki z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wytwarzanie biokomponentów, biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych zostały zmniejszone o 418 mln 720 tys., do kwoty 10 mln zł _ - powiedziała Henclewska.

Część posłów skrytykowała zmniejszenie środków na dotacje dla firm na utrzymanie mocy produkcyjnych i remontowych ze względu na potrzeb sił zbrojnych oraz zmniejszenie środków na wsparcie dla produkcji biopaliw.

- _ Rząd, przez lata propagandy - a szczególnie ministerstwo rolnictwa - zachęcał do uprawiania rzepaku. W tej chwili sytuacja jest tragiczna. Ceny są poniżej jakichkolwiek kosztów produkcji. Jeśli państwo obniżą o 418 mln zł wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw, które korzystają lub mają zamiar korzystać z tych środków produkując biopaliwa, m.in. z rzepaku, to spowodujecie, że za chwilę tych biokomponentów na polskim rynku nie będzie _ - mówił podczas posiedzenia komisji Cezary Olejniczak (SLD).

Jak dodał, firmy, które muszą zgodnie z prawem unijnym dodawać biokomponenty do paliwa, będą zmuszone importować je z krajów ościennych, przede wszystkim z Niemiec.

W głosowaniu posłowie opowiedzieli się przeciwko zaproponowanym przez rząd zmianom w tej części budżetowej.

Czytaj więcej w Money.pl
60 milionów zł mniej na "Radosną szkołę" Na budowanie przy szkołach podstawowych placów zabaw zostanie w budżecie tylko rezerwa w wysokości 40,2 mln zł.
Co z czterema ważnymi dla budżetu ustawami? Rząd musi znowelizować tegoroczny budżet, wprowadzić zmiany w OFE, w VAT i uchwalić budżet na 2014 rok. Czy wystarczy mu głosów?
Minister kwestionuje. Za dużo na dzieci? Resort finansów nie zgadza się z wysokością dotacji budżetowej dla NFZ.
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)