Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

Nowy sposób Amazona na kontrolę pracowników. Elektroniczna opaska

208
Podziel się:

Firma opatentowała właśnie elektroniczną opaskę. Będzie ona nie tylko monitorować zatrudnionych, ale także ich dyscyplinować.

Pracownicy Amazona będą pracować jeszcze szybciej
Pracownicy Amazona będą pracować jeszcze szybciej (Amazon)

Kiedy do Amazona dociera zamówienie, jego szczegóły są przesyłane do podręcznych mini-komputerów, które nosi każdy pracownik firmy. Po jego otrzymaniu wybrany magazynier musi biec do odpowiedniej części hali i znaleźć dany produkt na jednej z półek, spakować do pudełka i zacząć wykonywać następne zadanie.

Nowy wynalazek Amazona będzie mógł, dzięki ultradźwiękom, poznać dokładną lokalizację ręki pracownika. Następnie, poprzez delikatne stopniowanie napięcia prądem, opaska będzie wibrować – tym intensywniej, im bliżej pracownik będzie właściwej półki.

Zobacz także: Inwazja robotów. Zobacz wrocławski poligon Amazona

Cel wynalazku? Oczywiście – jeszcze szybsze wykonywanie pracy. W języku korporacji nazywa się to optymalizacją zasobów. Najchętniej Amazon zastąpiłby ludzi robotami. Świadczy o tym choćby niedawny projekt wyposażenia firmy w armię dronów, które automatycznie odbierałyby zamówioną rzecz a potem dostarczały ją do klientów.

Jeszcze większa kontrola

Opaski dla pracowników będą miały także drugie zadanie. Możliwość dokładnego śledzenia załogi pozwoli korporacji zobaczyć, który z zatrudnionych tylko markuje pracę i tak naprawdę traci czas.

Amazon zatrudnia na całym świecie ponad pół miliona osób. W samej Polsce - kilkanaście tysięcy. Giełdowa wycena firmy wynosi ponad 100 mld dolarów.

Jednak w ostatnich latach firma stała się synonimem wyzysku zwykłych ludzi, o który oskarża się internetowe korporacje. Pracownicy muszą wyrabiać wyśrubowane normy. Np. przy rozładunku towaru, na zidentyfikowanie towaru i włożenie go do właściwego automatycznego wózka zatrudnieni w Amazonie mają 15 sekund.

Natomiast kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę jednego ze zwolnionych z polskiego oddziału Amazona. Miał on "spowalniać pracę", gdyż nie spełniał firmowych norm. Jednak sam były pracownik uważa, że nie mógł ich on spełnić, gdyż były one zawyżone.

Polacy skarżą się na kontrolę - ale trzeźwości

Nie wiadomo na razie, czy Amazon wyposaży w opaski pracowników polskich oddziałów koncernu. Chcieliśmy poprosić o komentarz polską rzecznik firmy, ale nie udało nam się z nią skontaktować. O wypowiedź poprosiliśmy więc Państwową Inspekcję Pracy. - Gdyby stricte odnieść się do takiego rozwiązania, czyli elektronicznego dozoru pracownika, to w kodeksie pracy ani w jego przepisach wykonawczych tej kwestii nie ma – mówi Jacek Strzyżewski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. – Wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Natomiast pracodawca, który takie rozwiązanie wprowadza, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami. Jego pomysły nie mogą naruszać godności i dóbr osobistych pracownika – dodaje.

Główny problem to właśnie niejasność przepisów w tej kwestii. Teoretycznie pracodawca ma prawo wydawać polecenia, organizować pracę oraz kontrolować pracowników. - Ale czy to ostatnie ma nieograniczony zakres? To sprawa bardzo dyskusyjna. Przepisy wprost tego problemu nie regulują – mówi Strzyżewski.

Wynalazek Amazona był dla niego nowością. Dotychczas w swojej pracy Strzyżewski nie spotkał się z przypadkami, kiedy pracownicy skarżyli się na nadmierna kontrolę ze strony pracodawcy. Poza jedną. – Były sytuacje, kiedy wpłynęły skargi na kontrolę trzeźwości. Zgłosili się pracownicy, którzy narzekali na dyskryminację. Twierdzili, że do badania alkomatem wybierano zawsze ich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(208)
Kozlov33
2 lata temu
Jako pracownik na samym dole hierarchi patrzę z tej strony że ludziom brak ambicji i najlepiej narzekać. Z nieba kasa nie leci . Pozdrawiam ozięble . Nuda .
Ferdynand Pot...
3 lata temu
a to ze amazon targuje podrobkami za ktore ma zero odpowiedzialnosci to juz inna kwestia , nawet 180 e za worek treningowy nie zwrocili mi frajerzy a worek everlasta okazal sie podrobka kupiony u nich wiec przestancie pracowac u faszystow i zlodzieji to moze cos sie zmieni , zwrot jeden napisali ze zwrocili a wplacili smiecie raczej na wlasne konto , dlatego ich biznes tez zniszcze tak dla zasady za te kilka euro :)
Ktoś
4 lata temu
każdy niech założy firmę i zatrudnia pracowników i zupełnie nie kontroluję za to co miesiąc wypłaca pensję taką jak pracownik sobie życzy
OKO
5 lata temu
w Amazon się nie biega .
Xsonyx
6 lat temu
Ludziom nie dogodzisz jak dla mnie Amazon to szansa zarobienia dobrych pieniędzy bez przemeczania się, kontrola jest bo liczą się wyniki a jak ktoś nie rozumie i uważa że jest to obuz pracy to zapraszam do tartaku, lasu...
...
Następna strona