Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

0
Podziel się:

Po południu premier ujawni swoje plany. Zobacz co dostał od prezydenta na nową drogę.

Nowy rząd Donalda Tuska zaprzysiężony
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)
bFghCned

Dzisiaj o godzinie 12 *premier Donald Tusk wygłosi* expose. W pałacu prezydenckim, ministrowie, złożyli przysięgę przed prezydentem Bronisławem Komorowskim. Według medialnych doniesień premier ma zapowiedzieć ograniczenie wsparcia prorodzinnego oraz podniesienie składek samozatrudnionych. Mówi się również o likwidacji 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla twórców i dziennikarzy..

Aktualizacja 10:59

Kim są ministrowie w nowym rządzie? Przeczytasz tutaj

bFghCnef

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w Belwederze prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów oraz odebrał przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. Jako pierwszy przysięgę złożył sam premier Donald Tusk. Po nim kolejno przysięgali ministrowie: Waldemar Pawlak, Tomasz Arabski, Bartosz Arłukowicz, Elżbieta Bieńkowska, Michał Boni, Mikołaj Budzanowski, Jacek Cichocki, Jarosław Gowin, Marcin Korolec, Władysław Kosiniak-Kamysz, Barbara Kudrycka, Joanna Mucha, Sławomir Nowak, Marek Sawicki, Tomasz Siemoniak, Radosław Sikorski, Krystyna Szumilas, Jacek Rostowski, Bogdan Zdrojewski.

Premier, wicepremierzy oraz ministrowie złożyli przysięgę: _ Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. _ Niektórzy dodawali zdanie: _ Tak mi dopomóż Bóg _.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jego nowy rząd jest gotowy do podjęcia największych wyzwań stojących przed Polską. Szef rządu wygłosił krótkie przemówienie. Podziękował społeczeństwu, prezydentowi, oraz obecnym w pałacu Tadeuszowi Mazowieckiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu za serdeczny patronat _ dla dobrych spraw _.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Nowy rząd to tak jak w poprzedniej kadencji koalicja PO-PSL. W jego skład wchodzi 20 osób, w tym premier i 19 ministrów, z czego 18 konstytucyjnych.

bFghCnel

fot: PAP/Jacek Turczykfot: PAP/Andrzej Hrechorowiczfot: PAP/Andrzej Hrechorowicz _ Zaprzysiężenie nowego rządu Donalda Tuska _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zaprzysiezenie-nowego-rzadu-donalda-tuska-g359386.html)Po zaprzysiężeniu Bronisław Komorowski przypomniał ministrom, że wszyscy muszą służyć konstytucji. Wręczył Donaldowi Tuskowi biało-czerwony szalik z napisem - _ Polska _. Szal reprezentacji Polski, otrzymał od premiera, gdy sam ubiegał się o fotel prezydenta.

Jak podkreślił, wręczył wszystkim członkom rządu po egzemplarzu konstytucji także _ jako przypomnienie, że w obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy tylko i wyłącznie jej sługami _. _ Chciałbym, aby to przesłanie wynikające z konstytucji docierało jak najszerzej do wszystkich, którym na sercu leży dobro RP. I do koalicji, i do opozycji, do rządu, do władzy sądowniczej, do parlamentu, także do prezydenta _ - podkreślił.

Po zaprzysiężeniu zarówno rząd jak i prezydent udali się do Sejmu, gdzie premier wygłosi expose. Następnie odbędzie się debata, która ma potrwać aż do północy. Głosowanie nad votum zaufania odbędzie się jutro po 10.

bFghCnem

Premier Donald Tusk nie chciał wczoraj zdradzać szczegółów swojego expose. Powiedział jedynie, że informacje pojawiające się w mediach o tym, co się w wystąpieniu znajdzie, nie do końca są prawdziwe.

- _ Pozwolicie państwo, że nie będę wygłaszał expose przed expose, bo będzie pusta sala, jeśli dziś bym wszystko powiedział. Natomiast mogę powiedzieć, że wśród tzw. przecieków medialnych są przecieki prawdziwe, wątpliwe i kompletnie nieprawdziwe. Najwięcej komentarzy wzbudziły te, które nie maja nic wspólnego z rzeczywistością _ - mówił premier.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Cztery lata temu Donald Tusk wygłaszał expose przez ponad trzy godziny. Tym razem ma być krócej - _ Jeden priorytet, jeśli chodzi o expose, który przyjąłem jako oczywisty i pierwszy to radykalne skrócenie czasu wystąpienia - _ oświadcza premier.

Czytaj w Money.pl

bFghCnen

Według pojawiających się w mediach informacji, Donald Tusk ma w expose opowiedzieć się za ograniczeniem becikowego i ulgi na dzieci. Szef rządu rozważa także zapowiedź podniesienia wysokości składek dla samozatrudnionych oraz likwidacji 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla twórców czy dziennikarzy.

Kancelaria Prezydenta poinformowała wczoraj, że podczas dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Komorowski odbierze przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. W południe prezydent przybędzie do Sejmu i wysłucha przedstawionego przez Tuska programu działań rządu. Do głosowania nad wotum zaufania dla rządu dojdzie jutro w Sejmie, który ma się zebrać o godzinie 10.

bFghCneo

Część ekspertów przekonuje, że premier nie powinien łatać dziury budżetowej kosztem najuboższych. Inni tłumaczą, że cięcia są potrzebne i kogo by nie dotyczyły - zawsze będzie sprzeciw.

Lista życzeń dotycząca programu jest długa

O czym szef rządu powinien pamiętać w najbliższych czterech latach? Według przedsiębiorców, najważniejsze jest usunięcie barier utrudniających prowadzenie biznesu. Jak mówi Waldemar Nowakowski z Krajowej Izby Gospodarczej, utrudnień jest wciąż zbyt wiele. - _ Jako segment przedsiębiorstw chcielibyśmy, żeby zdjęto z nas te komplikacje podatkowe, niejasne przepisy oraz wszystkie przeszkody utrudniające prowadzenie biznesu _ - mówi ekspert.

Pani Agnieszka Amborska, matka dwójki dzieci, prowadząca Klub Mam na warszawskim Mokotowie, najbardziej obawia się, że premier będzie szukać oszczędności kosztem polityki prorodzinnej, takich jak na przykład obniżanie zasiłków na dzieci.

Czytaj w Money.pl

Obawy mają także seniorzy. Zastanawiają się, czy po podwyżkach związanych z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym starczy im na życie i leki. Już teraz jest ciężko - skarży się pan Tadeusz Paprocki - _ Mam emeryturę nauczycielską. No cóż mam 80 lat, i żeby jakoś żyć to trzeba dorabiać _. - twierdzi emeryt.

Studenci z kolei chcieliby mieć większą pewność, że państwo będzie dbać o to, by po studiach znaleźli pracę. Chcieliby też, tak jak Maciek Jakubczyk ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, by państwo nie uległo pokusie likwidacji ulg studenckich, a także by dało możliwość nieodpłatnego studiowania na dwóch kierunkach. Młodzi ludzie są również ciekawi, jakie pomysły ma premier na to, by za kilkadziesiąt lat nie byli skazani na głodowe emerytury.

W rządzie Donalda Tuska jest kilku ministrów z poprzedniego gabinetu, z których część dała się poznać w Unii Europejskiej przy okazji polskiego przewodnictwa, wywołując różne reakcje. Na pierwszy plan wysuwa się minister finansów, bo Europa walczy z kryzysem i kwestie finansowe są obecnie najważniejsze.

Jacek Rostowski odbierany jest różnie - przez jednych chwalony, innych drażni swoim profesorskim stylem. Prowadził w tym półroczu kilka unijnych narad. Niektórzy uczestnicy mówili, że przebiegły sprawnie, ale ministrowie kilku mniejszych krajów narzekali w rozmowie ze swoimi dziennikarzami, że zamiast monitorować dyskusję, Jacek Rostowski po prostu pouczał.

Jeden z unijnych urzędników powiedział Polskiemu Radiu, że pouczanie i ton nieznoszący sprzeciwu z trudem toleruje też komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn. Inny urzędnik wspomina sytuację sprzed roku, kiedy Jacek Rostowski krzyczał podczas rady ministerialnej na szefa Europejskiego Banku Centralnego, że nie chce skupować obligacji krajów, zagrożonych bankructwem.

Znany wśród unijnych urzędników i dyplomatów jest także nowy minister środowiska, a wcześniej wiceminister gospodarki Marcin Korolec. W Brukseli dał się poznać bardziej jako obrońca przemysłu niż środowiska. To on krytykował Komisję Europejską za przydział darmowych praw do emisji dwutlenku węgla po 2012 roku, uznając go za niekorzystny dla Polski, której gospodarka jest oparta w większości na węglu. Stąd obawy niektórych unijnych urzędników, że wbrew ambitnym planom Komisji nie będzie godził się na większą redukcję emisji CO2 aniżeli wcześniej ustalone 20 procent do 2020 roku.

Czytaj więcej o Nowym Rządzie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t190486.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;skompletowal;sklad;rzadu;nowak;ministrem;infrastruktury,61,0,967485.html) Tusk skompletował rząd? Są nazwiska Pojawiły się już informacje na temat nowego ministra infrastruktury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t160608.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przyspieszenie;tuska;znamy;konkretny;termin,90,0,964442.html) Znamy kluczowy termin dla nowego rządu Zaprzysiężenie rządu w Pałacu Prezydenckim, expose premiera w Sejmie i głosowanie nad wotum zaufania - to wszystko ma wydarzyć się 18 listopada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;przedstawil;nowy;rzad;sa;niespodzianki,144,0,968336.html) Premier przedstawił nowy rząd. Są niespodzianki Zobacz, kto wejdzie w skład nowego gabinetu Donalda Tuska.
bFghCneG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)