Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy wniosek o wotum nieufności dla rządu

- Będzie drugą szansą dla posłów, aby odcięli się od niewyjaśnionych spraw - mówią politycy PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Po głosowaniach w Sejmie klub Prawa i Sprawiedliwości złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Nie chciał potwierdzić nieoficjalnych informacji, że kolejny raz kandydatem na premiera będzie prof. Piotr Gliński.

Błaszczak powiedział, że po głosowaniach PiS organizuje konferencję z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, podczas której zostanie przedstawiona informacja na temat wniosku i nazwisko kandydata na premiera.

Błaszczak nie chciał potwierdzić nieoficjalnych informacji, że kolejny raz będzie nim prof. Piotr Gliński. Błaszczak wyjaśnił, że wniosek PiS - składany dzień po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania - będzie _ drugą szansą _ dla posłów, aby odcięli się od nadal niewyjaśnionych spraw ujawnionych w podsłuchanych rozmowach polityków rządzącej partii. Szef klubu PiS podkreślił, że PiS liczy na głosy _ wszystkich uczciwych posłów _.

Wniosek o tzw. konstruktywne wotum nieufności składa grupa co najmniej 46 posłów. Jednocześnie musi zaproponować kandydata na nowego premiera. Taki wniosek może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Aby doszło do upadku rządu, a nowy premier miał szansę na sformowanie gabinetu, wniosek musi uzyskać poparcie większości ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosów.

W obecnej kadencji PiS podjął już raz próbę przeprowadzenia konstruktywnego wotum nieufności z Glińskim jako kandydatem na premiera rządu technicznego. W marcu 2013 r. odbyła się w Sejmie debata, a następnie głosowanie, w którym wniosek został odrzucony - za wyrażeniem wotum nieufności rządowi Tuska głosowało wówczas 137 posłów, 236 było przeciw, 41 wstrzymało się od głosu.

Koalicja PO-PSL ma łącznie 235 posłów, zatem by zdobyć odpowiednią większość, za wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec obecnego rządu musiałaby zagłosować nie tylko cała opozycja, ale musiałoby się do niej przyłączyć co najmniej kilku posłów z klubów koalicyjnych.

Opozycja dysponuje w Sejmie obecnie 225 głosami, w tym PiS - 136 głosami. Wczoraj Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Rząd poparło 237 posłów, przeciw wyrażeniu wotum zaufania opowiedziało się 203, nikt nie wstrzymał się od głosu.

##Gliński mówi jak kandydat

_ - Pan premier nie mówił o aferze taśmowej a o kelnerskiej, węglowej i o wpływach nie wiadomo kogo. Próbował unikać dyskusji na temat bardzo poważnego kryzysu - _ powiedział prof. Piotr Gliński, odnosząc się do sejmowej dyskusji ws. publikacji tygodnika Wprost.

Szef Rady Programowej PiS nie skomentował nieoficjalnych doniesień TVP Info, jakoby miał być kandydatem na premiera technicznego z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego.

_ - W sprawach personalnych się nie wypowiadam. To należy do władz największej partii opozycyjnej, która jako jedyna w Sejmie ma konstytucyjną możliwość złożenia konstruktywnego wotum nieufności. To jest instrument, który ma pobudzać debatę. Nie jest składany codziennie, ale w związku z jakąś sytuacją. Opozycja ma prawo aktywnie się zachować wobec kryzysu w państwie - _powiedział prof. Gliński, odpowiadając na pytanie czy potwierdza, że dostał propozycję zostania premierem technicznym.

Gość TVP Info zastanawiał się nad scenariuszami wydarzeń po publikacjach tygodnika Wprost, w tym zapowiedzi PiS złożenia wniosku o wotum nieufności wobec rządu w Sejmie.

_ - Z punktu widzenia interesu dobra publicznego trochę się obawiam, że być może nastąpiło porozumienie pomiędzy dysponentem a kimś komu zależy, żeby ten serial taśmowy się skończył. Jeżeli jednak to będzie dalej wyciekało, to nawet ten rząd Tuska oparty o twarde interesy, które w tych głosowaniach widzimy, będzie się musiał złamać. On będzie kruszeć z tygodnia na tydzień - _ mówił prof. Gliński.

Czytaj więcej w Money.pl
On będzie premierem PiS? Zabrał głos - _ To jest instrument, który ma pobudzać debatę _ - powiedział prof. Gliński, komentując zapowiedź wniosku o wotum nieufności wobec rządu.
Sukces taktyczny Tuska i odpowiedź opozycji Premiera poparli nawet niezrzeszeni. Pojechał po stanowiska do Brukseli.
Głosując za rządem Tuska myślał o Jezusie _ Zadając sobie pytanie, co zrobiłby Jezus - nie miałem już wątpliwości _ - tłumaczy ten krok poseł, który odszedł z PO.
Prokuratura ujawni swoją wersję afery z taśmami _ Pokażemy przebieg, który mamy zarejestrowany na taśmach _. Zatrzymani w aferze wychodzą na wolność.
Tagi: wotum nieufności dla rządu donalda tuska, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz