Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

W Senacie pierwszy krok ku uchyleniu Obamacare

0
Podziel się:
W Senacie pierwszy krok ku uchyleniu Obamacare
(SAUL LOEB/AFP)

Amerykański Senat uczynił w czwartek pierwszy konkrety krok na drodze ku uchyleniu jednego z głównych osiągnięć administracji prezydenta Baracka Obamy, czyli ustawy o przystępnej opiece zdrowotnej, regulującej system ubezpieczeń zdrowotnych zwany Obamacare.

Większością głosów 51 do 48 republikańscy senatorowie przyjęli niewiążącą poprawkę do ustawy budżetowej, będącą instrukcją dla Izby Reprezentantów i komisji senackich, aby rozpocząć działania uchylające Obamacare do 27 stycznia. Tylko jeden republikański senator głosował przeciwko.

Głosowanie w tej sprawie dołączono do pakietu ustawy budżetowej, ponieważ przeforsowanie jej wymaga tylko zwykłej większości głosów i Demokraci nie mogli tego zablokować, uciekając się do obstrukcji parlamentarnej (tzw. fillibuster). Izba Reprezentantów ma głosować nad tą poprawką w przyszłym tygodniu.

Uchylenie Obamacare jest jednym z głównych priorytetów prezydenta elekta Donalda Trumpa i republikańskiej większości w Kongresie. Republikanie twierdzą, że odwołanie Obamacare może zająć miesiące, a ustanowienie w to miejsce nowego systemu ubezpieczeń potrwa jeszcze dłużej. Kongresmeni i senatorowie GOP są jednak pod presją Trumpa, który w środę mówił, że odwołanie i zastąpienie Obamacare nowymi regulacjami ma być "zasadniczo jednoczesne".

Uchwalona w 2010 roku przy ostrym sprzeciwie Republikanów reforma Obamacare zapewniła dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 milionom Amerykanów. Zlikwidowała też niektóre dyskryminacyjne praktyki firm ubezpieczeniowych; teraz nie mogą one odmawiać usług osobom, które już wcześniej nabawiły się poważnych schorzeń lub cierpią na choroby wrodzone. Według sondaży, 75 procent Amerykanów chce albo zachowania Obamacare, albo zastąpienia jej nowym planem.

Republikanie wielokrotnie wszczynali prawne i legislacyjne działania zmierzające do powstrzymania ustawy Obamacare, będącej ich zdaniem zbytnią ingerencją władz federalnych. Twierdzą, że w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych chcą przekazać więcej uprawnień stanom.

Ale w ostatnich dniach niektórzy Republikanie wyrażali zaniepokojenie obecną strategią GOP, zmierzającą do uchylenia Obamacare bez gotowego, uzgodnionego planu, czym tę ustawę zastąpić. Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan powiedział w tym tygodniu, że chciałby umieścić jak najwięcej nowych przepisów w legislacji odwołującej Obamacare.

Jeśli ostatecznie Trump już jako prezydent i jego partia zdecydują się na zastąpienie Obamacare własną wersją ustawy o opiece zdrowotnej, to nie przeforsują jej bez głosów niektórych rywali. Demokraci mogliby bowiem już wówczas skorzystać z prawa do obstrukcji parlamentarnej i storpedować próby zmian.

Odwołanie Obamacare odebrałoby polisy ubezpieczeniowe około 20 milionom ludzi, powiększając armię nieubezpieczonych do blisko 50 mln. Czytaj więcej TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)