Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obawy o kondycję banków z Hiszpanii. Ratingi w dół

0
Podziel się:

Niższy rating ma bank uważany za największy w strefie euro pod względem kapitalizacji.

Obawy o kondycję banków z Hiszpanii. Ratingi w dół
(PAP/EPA)

Agencje Standard & Poor's i Fitch Ratings postanowiły wczoraj obniżyć rating 10 banków hiszpańskich, w tym dwóch zaliczanych do czołowych - Santander i BBVA.

Długoterminowy rating banków BBVA i Santander, właściciela polskiego Banku Zachodniego WBK i chętnego na kupno Kredyt Banku, uważanego za największy bank strefy euro pod względem wskaźnika kapitalizacji, Standard & Poor's obniżył z AA do AA- z negatywną dalszą perspektywą. Oznacza to, że ich rating może być jeszcze obniżony _ jeśli stan gospodarki pogorszy się bardziej niż się przewiduje _ - jak stwierdza opublikowany komunikat.

Agencja S&P negatywnie oceniła też takie hiszpańskie banki jak Bankinter i Banco Sabadell. _ - Brak równowagi w gospodarce hiszpańskiej będzie wpływać negatywnie na sytuację finansową banków hiszpańskich w ciągu najbliższych 15-18 miesięcy _ - stwierdziła agencja.

Agencja odnotowała wprawdzie, że banki hiszpańskie _ generalnie wykazały odporność na kryzys _, ale _ z upływem czasu ich sytuacja finansowa pogorszyła się, m. in. ze względu na nagromadzenie problematycznych aktywów _. Agencja oceniła wysokość tych złych aktywów na 296-313 mld euro.

Z kolei agencja Fitch Ratings obniżyła oceny sześciu banków, w tym - poza BBVA i Santander - Banco Popular, CaixaBank i Banco Sabadell. Rating banku Santander obniżono również z AA do AA- natomiast BBVA z AA- do A+ z negatywną perspektywą dalszej oceny.

Zobacz także: Agencje ratingowe tną oceny banków w Portugalii i Wielkiej Brytanii (Euronews, ang.):

W opublikowanym oświadczeniu agencja Fitch zwróciła uwagę na słabą kondycję hiszpańskiej gospodarki, a zwłaszcza na wysokie bezrobocie (20,89 proc. ludności aktywnej zawodowo) i złą sytuację na rynku nieruchomości.

Trzecia najpoważniejsza agencja ratingowa Moody's ma ogłosić swoja nową ocenę przed końcem października. Powszechnie oczekuje się, że bezie ona również negatywna.

czytaj w Money.pl o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t37827.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;po;kolejnym;obnizeniu;ratingu;wszystko;przez;niepewnosc;w;strefie;euro,63,0,931903.html) Włochy po obniżeniu ratingu. "Agencje działają jak stado" Tak posunięcie agencji Fitch skomentował szef włoskiego banku centralnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t35146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;pomysl;na;reforme;agencji;ratingowych,238,0,707310.html) Unia ma pomysł na reformę agencji ratingowych KE chce drastycznie ograniczyć wpływy agencji ratingowych na rynki finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t160920.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;i;francuzi;maja;nowy;pomysl;na;ratowanie;strefy;euro,191,0,934079.html) Mają nowy pomysł na ratowanie strefy euro Redukcja długu Grecji jest zagrożeniem dla banków. Dlatego Niemcy i Francuzi chcą by...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)