Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
duda
18.09.2015 15:09

Obniżenie wieku emerytalnego i kwota wolna od podatku. Duda zaprezentuje projekty

Część ekonomistów krytykuje pomysły prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/STANISLAW KOWALCZUK)

Projekty w sprawie obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku będą po kolei składane w najbliższych dniach - zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

- Stosowne ustawy są już gotowe i będą składane w najbliższych dniach. Nie jednocześnie, po kolei, ale będą i jeszcze ten Sejm będzie mógł się nimi zająć - powiedział prezydent na spotkaniu z rolnikami w miejscowości Korczówka (woj. mazowieckie). Dodał, że proponowane przez niego rozwiązania są potrzebne i wyraził nadzieję, że zostaną uchwalone.

- Oczywiście na pewno będzie krytyka, bo zawsze jest, ale spokojnie - jestem na nią przygotowany. Dla mnie najważniejsze jest to, do czego się przed państwem zobowiązywałem, ja się przed ludźmi władzy nie zobowiązywałem, ja się zobowiązywałem przed Polakami, także przed polskimi rolnikami - powiedział Duda.

Na początku sierpnia w wywiadzie dla PAP Duda, jeszcze jako prezydent elekt, mówił, że projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku są dla niego priorytetowe. Ocenił wówczas, że dzisiaj kwota wolna od podatku jest "cały czas jeszcze na śmiesznym poziomie", który jest "niewspółmierny choćby do minimum egzystencji". Według Dudy powinna być podniesiona do poziomu co najmniej 8 tys. zł.

Dopytywany wówczas, czy w projekcie ustawy dot. obniżenia wieku emerytalnego znajdzie się zapis o 40-letnim okresie składkowym, Duda odparł, że trwa dyskusja na ten temat. - Są różne koncepcje. W Niemczech był obniżony wiek emerytalny i tam przyjęto 45 lat okresu składkowego. Te rozmowy trwają, ale sądzę, że będzie wypracowane rozwiązanie, nad którym będzie mógł się pochylić parlament - powiedział wówczas.

Oba pomysły szkodliwe dla gospodarki?

- Obniżenie wieku emerytalnego byłoby bardzo niekorzystnym ruchem z punktu widzenia długookresowego wzrostu gospodarczego naszego kraju - ocenia główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek.

Według eksperta, w ciągu roku, dwóch, pięciu lat, nasz budżet jest w stanie to udźwignąć, ale w ciągu dziesięciu, dwudziestu lat te negatywne konsekwencje będą coraz większe. - Sam kierunek wycofywania się z podnoszenia wieku emerytalnego w obliczu starzenia się społeczeństwa jest zdecydowanie negatywny - konkluduje.

Łaszek odniósł się też do wysuwanego przez Andrzeja Dudę postulatu podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 8 tys. zł. Jego zdaniem takie posunięcie "istotnie uszczupli dochody sektora finansów publicznych". - Pamiętajmy, że Polska cały czas ma deficyt budżetowy i szerzej deficyt sektora finansów publicznych, więc nie powinniśmy zwiększać tego deficytu - przekonuje ekspert.

Podniesienie kwoty wolnej to 20 miliardów mniej w budżecie

Tagi: duda, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz