Notowania

deficyt
26.02.2010 11:20

Obniżenie deficytu może się opóźnić

Prezes NBP uważa, że w 2012 r. wcale nie musimy zejść poniżej 3 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)


_ - Założenie, że deficyt finansów publicznych zostanie sprowadzony poniżej poziomu 3 proc. PKB w 2012 r. może okazać się zbyt optymistyczne i może się to opóźnić o rok _- ocenia Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

_ Głównym ograniczeniem w wejściu do EMR2 i strefy euro są ograniczenia fiskalne. (...) w programie konwergencji pokazujemy wizję, że nagle w 2012 r. deficyt finansów publicznych zejdzie do 3 proc. (...) Ja bym w to wierzył, gdyby były pokazane konkretne rozwiązania. Trudno wierzyć, że w ciągu jednego roku uda się zejść z deficytem z 6 proc. do 3 proc. To może się rozłożyć na dwa lata _ - powiedział Skrzypek w piątek w Radiu PiN.

W scenariuszu bazowym aktualizacji planu konwergencji, przedstawionym przez rząd, deficyt sektora finansów publicznych w 2010 r. ma wynieść 6,9 proc. PKB, w 2011 r. 5,9 proc. i 2,9 proc. w 2012 r.

Prezes NBP ocenił, że z członkostwem w strefie euro wiążą się także zagrożenia.
_ _

_ - Jeśli chodzi o te kraje (PIIGS, tzn. Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja, Hiszpania - PAP), to jest to swego rodzaju memento. (...) Dla wielu krajów dążących do strefy euro była nadzieja na to, że to członkostwo może wspierać pozytywne trendy w gospodarce, a w kłopotach to pomoże. To memento to sygnał, że niekoniecznie tak musi być, że samo bycie w EMU nie składa się z samych plusów. Wchodząc do EMU musimy tak się przygotować, by być po stronie beneficjentów _ - powiedział Skrzypek.

_ - To jest dla mnie argument, by jak najszybciej rozpocząć reformy _ - dodał, pytany, czy jest to argument za opóźnieniem wejścia do strefy euro.

JAKIE SĄ WYMOGI TRAKTATU Z MAASTRICHT?

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zawadzka: Powinniśmy pójść w ślady Grecji ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzka;powinnismy;pojsc;w;slady;grecji,55,0,592695.html )
* [ W miesiąc uzbierało się 5 miliardów deficytu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;miesiac;uzbieralo;sie;5;miliardow;deficytu,96,0,586080.html )
* [ Radziwiłł: Dług publiczny niższy od prognoz ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radziwill;dlug;publiczny;nizszy;od;prognoz,56,0,585528.html )
Tagi: deficyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz