Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżka stóp w USA

0
Podziel się:

Wczoraj FED na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował o obniżeniu o 50 pkt. bazowych stopy funduszy federalnych (do 6%) oraz o 25 pkt. bazowych stopy dyskontowej (do 5,75%).

W uzasadnieniu podano, że obniżka stóp jest reakcją na przyszłe osłabienie sprzedaży i produkcji w Stanach Zjednoczonych i poinformowano o gotowości obniżenia stopy dyskontowej o kolejne 0,25 pkt. proc. w przyszłości. Obniżka stóp spowodowała wzmocnienie dolara oraz wzrost indeksów Nasdaq i Dow Jones.

Zdaniem D. Rosatiego, członka RPP, decyzja FED nie przyspieszy terminu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zależy on bardziej od terminu zaprzysiężenia nowego prezesa NBP Leszka Balcerowicza. Posiedzenie RPP jest zaplanowane na 24 stycznia. Nie wykluczamy, że Rada może podjąć decyzję o obniżce już w styczniu. Przesłankami obniżki stóp są obniżająca się inflacja i stabilizacja deficytu na rachunku obrotów bieżących przy osłabieniu produkcji i wzrostu gospodarczego związanego z mniejszym popytem wewnętrznym.

Ceny żywności wzrosły w II poł. grudnia o 0,2% wobec I poł. m-ca oraz o 1,0% wobec II poł. listopada. Na koniec roku spodziewamy się obniżenia inflacji rocznej do 8,8% z 9,3% w listopadzie. Wg prognoz Ministerstwa Finansów inflacja może nawet obniżyć się do 8,6-8,7% na koniec roku

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)