Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obniżyli płacę minimalną. Przez kryzys

0
Podziel się:

W Republice Irlandii obowiązuje od wtorku nowa ustawowa płaca minimum.

Obniżyli płacę minimalną. Przez kryzys
(AlmazUK/CC/Flickr)

W Republice Irlandii obowiązuje od wtorku nowa ustawowa płaca minimum - 7,65 euro za godzinę, obniżona o 1 euro w stosunku do poprzedniej.

Irlandia jest pierwszym państwem UE, w którym minimalną stawkę płacy obniżono w ramach cięć wydatków publicznych, wymuszonych redukcją deficytu finansów publicznych.

Pracodawcy twierdzą, że krok ten uczyni gospodarkę bardziej konkurencyjną i skłoni pracodawców do zwiększenia zatrudnienia.

Związki zawodowe domagają się przywrócenia poprzedniej stawki, argumentując, iż skutkiem obniżki będzie zubożenie najniżej zarabiających pracowników i mija się z celem, skoro trzeba im będzie wypłacać wyższe zapomogi i przyznawać ulgi podatkowe.

Centrala związkowa SIPTU zapowiedziała na wtorek po południu dużą demonstrację przed budynkiem parlamentu w Dublinie w proteście przeciwko obniżce stawki.

Rzeczniczka SIPTU powiedziała mediom, że najniżej opłacani pracownicy i tak już zostali uderzeni po kieszeni na skutek zmian przepisów podatkowych i obniżki zapomogi na dzieci.

Przed obniżką irlandzkiego ustawowego minimum płacowego było ono drugim największym w UE. Nawet na obecnym poziomie jest wciąż wyższe niż np. w W. Brytanii, gdzie obecnie wynosi 5,93 funta za godzinę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t129897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;irlandii;przegral;wszystko,173,0,759469.html) Premier Irlandii przegrał wszystko Brian Cowen przestał szefować swojej partii, a teraz czekają go wybory.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t114762.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandzki;rzad;sie;poddaje;beda;wczesniejsze;wybory,67,0,757315.html) Irlandzki rząd się poddaje. Będą wcześniejsze wybory Premier Irlandii Brian Cowen zrezygnował z planów rekonstrukcji rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)