Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oburzeni okupują Forum Ekonomiczne w Davos. Zamieszkali w igloo

0
Podziel się:

Działacze ruchu oburzonych na ekscesy finansistów i coraz głębszą przepaść między biednymi i bogatymi zbudowali w centrum miasta osiedle Okupuj Światowe Forum Ekonomiczne.

Oburzeni okupują Forum Ekonomiczne w Davos. Zamieszkali w igloo
(PAP/EPA)

Działacze ruchu zbudowali w centrum miasta, wśród hoteli, gdzie za noc płaci się 500 dolarów, osiedle _ Okupuj Światowe Forum Ekonomiczne _.

Już wczoraj rozwinęli czerwony transparent z napisem _ Hej, ŚFE! A gdzie przywódcy pozostałych 6,999 miliarda? _

Ruch, _ okupujący _ rozmaite miasta na wzór jesiennego protestu w Nowym Jorku i Londynie, utożsamia się z _ 99 procentami _ społeczeństwa pomijanego przez decyzje rządzących, zapadające z korzyścią dla bogatego 1 procentu właścicieli i wyższej kadry menedżerów światowych koncernów. Ludność świata jesienią przekroczyła 7 mld.

_ - Uważamy, że przywódcy na Światowym Forum Gospodarczym po prostu usiłują wdrożyć nowy system, aby zmaksymalizować zyski, a nie żeby pomóc światu _ - powiedział Amadeus Thiemann, inżynier z Zurychu, biorący udział w proteście, jednej z kilku niewielkich akcji pokojowych trwających w tym tygodniu w Davos.

Organizacje na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, m.in. Amnesty International i Greenpeace, zorganizowały osobny protest przeciwko ekscesom świata korporacji i cięciom budżetów państwowych, krzywdzących najbiedniejszych, a dla środowiska szkodliwych.

_ - Przy 50 mln ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa i ponad 200 mln bezrobotnych, przy ostatnim kryzysie nie jest to już kwestia trudów, lecz zaczyna być kwestią łamania praw człowieka _ - powiedział Salil Shetty, sekretarz generalny AI.

_ - Jest to kryzys spowodowany przez człowieka, i ludzie, którzy spowodowali ten kryzys, spośród których wielu jest teraz w Davos, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności _ - oświadczył Shetty. - Problemy spowodowała garstka ludzi, a konsekwencje w dwójnasób ponoszą ludzie biedni i marginalizowani - dodał.

Kumi Naidoo, dyrektor wykonawczy Greenpeace International, powiedział, że do Davos przyjechał po to, żeby zarówno protestować, jak i dotrzeć do przywódców.

Zobacz także: Zobacz, jak Oburzeni budują igloo w Davos (NTDTV, ang.)

_ - Ludzie na Światowym Forum Ekonomicznym, czy się to nam podoba, czy nie, to ci, którzy reprezentują globalną władzę gospodarczą i polityczną - powiedział do około stu osób zebranych na głównym placu Davos. - Musimy naciskać mocniej, żeby wymusić na nich przejście do gospodarki opartej w mniejszym stopniu na węglu _.

Na szczyt w alpejskim kurorcie zjechało około 2600 z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, ale, jak tytułuje swoją wiadomość szwajcarski portal informacyjny swissinfo, wezwanie o reformę najprawdopodobniej obije się o głuche uszy.

Założyciel forum Klaus Schwab przestrzegł, że światu grozi realizacja _ dystopii _, w którą wciąga go otchłań _ moralnej przepaści _ stwarzanej przez nierówności _ podważające spójność społeczną _. Dystopia to gatunek fantastycznej opowieści, wyprowadzający czarne wizje przyszłości wprost z rzeczywistości; przedstawia logicznie uzasadnioną, wewnętrznie spójną wizję przyszłej egzystencji człowieka.

Schwab wezwał też, aby młodszemu pokoleniu dać większą możliwość wpływania na zarządzanie światem. Apelował o nowe sposoby tworzenia zrównoważonego zatrudnienia, aby uwolnić talenty powstrzymywane przez _ przebrzmiały i walący się w gruzy _ model kapitalistyczny.

Legenda funduszy hedgingowych George Soros skrytykował ostro główną rolę Niemiec w staraniach o zażegnanie kryzysu zadłużenia strefy euro. _ - Problem polega na tym, że oszczędności, których chcą Niemcy, wpędzą Europę w deflacyjną spiralę śmierci. Gospodarka skurczy się i dochody z podatków będą spadać. Tak więc ciężar długu będzie w rzeczywistości rósł, wymagając dalszych cięć budżetowych i uruchamiając błędne koło _ - powiedział.

O protestach Oburzonych czytaj w Money.pl
"Oburzeni" uderzyli w sercu finansjery Antykapitaliści utworzyli nowy obóz namiotowy w sercu City, londyńskiej dzielnicy finansjery.
Za okupację Wall Street dostali setki tysięcy Każdego dnia tylko do puszek wystawionych w parku Zuccotti na Manhattanie, obok Wall Street, trafia 8 tys. dolarów.
"Czegoś takiego nie widziałem wcześniej" Niezadowoleni będą jutro manifestować w 82 krajach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)