Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia wykłada miliony na obwodnicę Olsztyna. 10 km drogi już w budowie

6
Podziel się:

Ponad 367 mln zł unijnego dofinansowania otrzymała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę obwodnicy Olsztyna

Obwodnica ma odciążyć zakorkowane ulice Olsztyna
Obwodnica ma odciążyć zakorkowane ulice Olsztyna (GDDKiA)
bEKiPsRN

. Dzięki inwestycji tranzyt będzie mógł ominąć miasto, co ma odciążyć zakorkowane ulice. Przyspieszy też podróż na Mazury.

GDDKiA informuje, że podpisała umowę na dofinansowanie budowy odcinka południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi krajowej nr 16 o długości 10 km (Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz także: Zobacz też: Kierowcy mogą zapłacić za kolejne autostrady. W grę wchodzi 800 km dróg
bEKiPsRP

Całkowita wartość inwestycji to ponad 473 mln zł, z czego Unia daje blisko 368 mln zł. Prace na obwodnicy już trwają. Sama umowę na realizację podpisano 18 sierpnia 2015 r. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Intercor Sp. z o.o. z Zawiercia oraz Most Sp. z o.o. z Sopotu.

Planowo prace miały się zakończyć w czerwcu 2018 r., jednak ze względu na warunki pogodowe oddanie drogi do użytku się opóźni.

bEKiPsRV

Jak czytamy na stronie inwestycji, 13 lipca odbyło się posiedzenie rady budowy. Poinformowano wówczas, że zaawansowanie robót w ubiegłym miesiącu wynosiło:

 • Roboty przygotowawcze: 84 proc.;
 • roboty ziemne/wzmocnienia gruntu: 91 proc.;
 • odwodnienia: 83 proc.;
 • podbudowy: 64 proc.;
 • nawierzchnia: 30 proc..
 • Roboty wykończeniowe:
 • humusowanie: 24 proc.;
 • oznakowanie pionowe i poziome: 1,17 proc.;
 • bariery ochronne: 40 proc.;
 • elementy ulic: 43 proc.;
 • ogrodzenia dróg: 15 proc.;
 • Ekrany akustyczne: 32 proc.
 • Obiekty inżynierskie: 92 proc.
 • Roboty branżowe: 83 proc.

GDDKiA szacuje, że ten odcinek może zostać oddany we wrześniu. Droga ma odciążyć Olsztyn oraz przyspieszyć podróż do Krainy Wielkich Jezior. Do tego potrzebne jest jednak także ukończenie drugiego etapu inwestycji. Prace nad nim również trwają.

bEKiPsRW

mat. prasowe

Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj”. Do wykonawcy oprócz robót budowlanych należało wykonanie dokumentacji zamiennej wielobranżowej węzłów w zakresie projektu budowlanego oraz dokumentacji zamiennej w zakresie ewentualnej zmiany sposobu wzmocnienia podłoża i umocnienia skarp, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKiPsSq
wiadomości
KOMENTARZE
(6)
Andrzej
3 lata temu
Przecież ta unia jest taka zła mówi nam co jest złe a co nie cały PiS klnie na bruksele chce nas wyprowadzić z Unii ale kasę bierze
iohimopmhk
3 lata temu
To pasy startowe a nie obwodnica.
Eug
3 lata temu
unia żadnych pieniędzy nie może wyłożyć. Unia nie ma swoich pieniędzy. To są nasze pięniądze które nam zabrano a dostajemy ochłapy. i wszyscy się ciesza jaka to unia jest wspaniała.
bEKiPsSr
Michal
3 lata temu
Ani grosza ten kraj nie powinien otrzymywać od Unii która ma pretensje do łamania prawa Unijnego! Ani grosza! Tak to będziemy się barować z kurduplami, tymi zza węgła, bez końca.
Dawid
3 lata temu
Czy milion złoty to dużo? Przeciętny pracownik musi na to około 30 lat swojego życia tyrać, a wystarczyłoby żeby wybudował 21,15m obwodnicy Olsztyna i by miał ten milion. Wydaje mi się, że te ceny robią się naprawdę "dziwne".