Notowania

ubezpieczenia
05.11.2018 10:05

OC coraz tańsze. Ma to też złą stronę

Ceny polis OC spadają, bój o klienta wraca po dwuletniej przerwie. To dobra informacja, ale nie do końca. Przez niższe składki ubezpieczyciele mają mniej pieniędzy na wypłaty odszkodowań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Grzelak / EastNews)
Polisy OC tanieją w całej Polsce

W 2016 i 2017 r. ceny OC znacznie wzrosły, podwyżki sięgnęły nawet 50 proc. Teraz kierowcy mogą odetchnąć. Składki wracają do poziomu sprzed podwyżek.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w skali roku ceny OC spadły w każdym województwie Polski.

- Poziom obniżek jest zróżnicowany. W woj. świętokrzyskim możemy mówić o drobnej korekcie (spadek o 2 proc.), ale w woj. opolskim cena za polisę OC we wrześniu 2018 r. jest o 141 zł niższa niż rok wcześniej (spadek o 20 proc.). W innych regionach Polski ceny nie spadają tak dynamicznie, ale obserwujemy obniżki o 5-15 proc., co daje kierowcom oszczędności na poziomie 40-80 zł na polisie – powiedział w rozmowie z gazętą Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

– Średnia cena transakcyjna polisy OC wyniosła we wrześniu 647 zł. Dla porównania: w 2017 r. za ubezpieczenie OC płaciliśmy 723 zł (spadek o 10 proc.), a we wrześniu 2016 r. – 652 zł - dodał Kuczwalski.

Zdaniem ekspertów, jeśli spadek cen będzie się dalej pogłębiać, a odszkodowania będą rosły, odbije się to na wynikach towarzystw ubezpieczeniowych i w przyszłości będziemy musieli przejść kolejną korektę, a także serię podwyżek.

- Nie nastąpi to jednak prędko. Inaczej będzie, jeśli odszkodowania pozostaną na obecnym poziomie – tłumaczył Kuczwalski.

Bitwa o klienta

Nie wszyscy ubezpieczyciele w jednakowy sposób angażują się w konkurencję na najniższe składki, bo może to być dla nich niebezpieczne. Jak informuje „GW”, wojna cenowa sprzed paru lat kosztowała ubezpieczycieli kilka miliardów złotych. Obecnie ceny obniża kilka towarzystw, ale sami ubezpieczyciele nie przyznają się do walki o jak najtańszą polisę OC.

– Najbardziej wyrazisty przykład obniżki cen stanowią polisy OC sprzedawane pod marką Benefia, których przeciętny koszt od marca 2018 r. do września 2018 r. spadł aż o 28 proc. Mniejszą zmianę odnotowano dla polis OC oferowanych przez Avivę (-17 proc.), Link4 (-12 proc.) oraz MTU/Ergo Hestię (-11 proc.) – powiedział "Gazecie" Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Według Ubea.pl pozostałe towarzystwa są o wiele mniej skłonne do obniżania składek obowiązkowych polis OC, a są nawet takie, które podnoszą ceny. Jednak w przypadku ubezpieczeń OC, których zakres ochrony ściśle uregulowany jest przepisami, dla klienta liczy się tylko cena. I kupi polisę tam, gdzie jest najtaniej. Zatem obniżka u jednego ubezpieczyciela pociąga za sobą spadek cen składek u kolejnych.

Zobacz też: OC dla bezpiecznych kierowców może kosztować mniej

Niższe odszkodowania?

Sytuacja finansowa towarzystw ubezpieczeniowych jest stabilna i nic nie wskazuje na to, aby ich polityka cenowa miała w najbliższym czasie się zmienić.

– Sprzedaż polis OC jest rentowna, choć nadal nie dla wszystkich firm, a regulacje od dłuższego czasu nie powodują nagłych wzrostów kosztów świadczeń – wskazał Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Wypłaty odszkodowań z tytułu OC komunikacyjnego wprawdzie wciąż rosną, ale wzrosty te nie są już tak dynamicznie jak w latach poprzednich.

Ubezpieczyciele obawiali się wysokich wypłat zadośćuczynień dla bliskich osób, które po wypadkach znajdują się w stanie wegetatywnym, ale Sąd Najwyższy uznał w marcu 2018 r., że zadośćuczynienie należy się w takich sytuacjach tylko osobom najbliższym i tylko wtedy, gdy ich więź z poszkodowanym była wyjątkowo silna. A to oznacza, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie odczują wypłat z tego tytułu tak bardzo, jak się obawiały.

– Trwają prace nad regulacją działalności firm odszkodowawczych. Powinno to jeszcze bardziej zwiększyć przewidywalność wypłat odszkodowań, a co za tym idzie, stabilność cen polis OC – zauważyła w rozmowie z "GW" Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny Rankomat.pl.

Utemperowanie zakresu działalności kancelarii odszkodowawczych, które na masową skalę pomagają w dochodzeniu odszkodowań, może wpłynąć na to, że wielu poszkodowanych zrezygnuje z dochodzenia kwot wyższych niż te, które przyznali im ubezpieczyciele.

Poziom cen komunikacyjnych polis OC zależy przede wszystkim od wartości wypłacanych świadczeń. Im szersza ochrona poszkodowanego, tym droższa będzie polisa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubezpieczenia, oc, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2018

karoldlaczego tańsze ubezpieczenie jest gorsze? Ceny polis zwalają z nóg, a dziś bez auta daleko nie zajedziemy...sam szukałem takiego OC aby nie … Czytaj całość

06-11-2018

D.Jaka średnia cena??? Co to jest 700zl??? Srednia cena to od 1200 w gore. Osobiscie place 2100

05-11-2018

MaciekOC które opłacasz nie jest dla Ciebie! Więc na logike rzecz biorąc szukasz najtańszego

Rozwiń komentarze (6)