Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Będzie na to sposób

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Będzie na to sposób

Samowola ubezpieczycieli może doprowadzić do zmian w prawie. Fot. EAST NEWS
Samowola ubezpieczycieli może doprowadzić do zmian w prawie.

Rzecznik Finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkody z komunikacyjnego ubezpieczenia OC; pozwoliłoby to uniknąć zaniżania odszkodowań przez towarzystwa asekuracyjne - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Według "Rz", autorem pomysłu jest rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow, a sprawą zajmuje się już Rada Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów.

- Chcemy poprawić jakość likwidacji szkód z OC komunikacyjnego i stworzyć gwarancje dla obywateli, że otrzymają należne odszkodowanie bez konieczności długiego i kosztownego procesu sądowego - mówi, cytowany przez dziennik, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski.

Propozycja zakłada, by poszkodowany mógł zlecić ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaniża odszkodowanie i oferuje mniej, niż wynika z wyceny naprawy auta przez warsztat wybrany przez klienta i "jest głuche na reklamacje".

Jak podaje "Rz", resort finansów poprosił Komisję Nadzoru Finansowego, Polską Izbę Ubezpieczeń i Rzecznika Finansowego o analizy wpływu projektowanego rozwiązania na składki OC.

Ceny ubezpieczeń wróciły do normalności. To koniec podwyżek

Przypomnijmy, że od roku na rynku widać było bardzo silne podwyżki obowiązkowych dla kierowców polis. Część z nich musi płacić obecnie nawet kilkadziesiąt procent więcej niż wcześniej. To wina głównie panującej przez lata wojny handlowej. Ubezpieczyciele zaniżali ceny polis, ale jednocześnie nie wypłacali też pełnych odszkodowań.

Głównie dotyczyło to szkód związanych np. z rehabilitacją czy leczeniem poszkodowanych w wypadkach. Gdy ci zaczęli sprawy zgłaszać do sądów, firmy musiały zacząć szukać milionów na pokrycie tysięcy kar wymierzonych w tysiącach wyroków.

ubezpieczenie, wycena, odszkodowanie, oc, rzecznik ubezpieczonych, rzeczoznawca
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
olo
2017-09-24 12:54
nie rozumiem jednego-podobno żyjemy w państwie prawa,więc skoro ubezpieczyciele okradają ludzi przyznając do naprawy auta zamienniki,a ustawa mówi wyraźnie,że nie wolno im tego robić no to o co tu chodzi?
bart
2017-09-24 10:10
Największym ubezpieczycielem w Polsce jest PZU, które chyba najbardziej zaniża wysokość odszkodowań.A PZU jest firmą..państwową.;) Państwo postanowiło ukrócić zaniżanie odszkodowań w swojej firmie. Takiej obłudy to ja nie widziałem już dawno.
Przykład.Miałem kolizję autem marki BMW,nic wielkiego drzwi do wymiany.Po zgłoszeniu do PZU dowiedziałem się że...nie mam prawa naprawiać tego w serwisie BMW !!Przysłano mi wycenę na kwotą,tutaj uwaga, 1700 zł. Oczywiście auto zawiozłem do serwisu.Przyszedł tam pan z PZU ocenił szkodę( raz jeszcze) na ,tu uwaga, 11000 zł!!!( siedem razy więcej) Zrobiłem bezgotówkowo w serwisie.
Tak właśnie działa państwowa firma.Czyli kto próbował mnie okraść? PZU-państwo.Pozdrawiam.
nik
2017-09-22 16:56
szkoda z oc sprawcy z PZU wypłacone 2900 po odwołaniu odmowa i nagle odzywa się telefon od firmy skupującej roszczenia dziwnym trafem wiedzieli że była szkoda niedoszacowana ,złożyłem drugie odwołanie jednocześnie informując że sprzedam szkodę firmie jeśli nie dojdziemy do porozumienia oczywiście wysłali mnie na drzewo nie mając czasu i ochoty na sądy skorzystałem ze sprzedaży szkody za 1500 za to odzyskają sobie trzy razy tyle a wystarczyło dołożyć mi z 700 zeta więc teraz mogę przypuszczać skąd takie podwyżki oc bo z dopłat do odszkodowań żyje cała masa cwaniaków a wystarczyło by uczciwe potraktowanie poszkodowanego
Pokaż wszystkie komentarze (12)