Notowania

oc
22-09-2017 (07:20)

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Będzie na to sposób

Rzecznik Finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkody z komunikacyjnego ubezpieczenia OC; pozwoliłoby to uniknąć zaniżania odszkodowań przez towarzystwa asekuracyjne - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Samowola ubezpieczycieli może doprowadzić do zmian w prawie.

Według "Rz", autorem pomysłu jest rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow, a sprawą zajmuje się już Rada Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów.

- Chcemy poprawić jakość likwidacji szkód z OC komunikacyjnego i stworzyć gwarancje dla obywateli, że otrzymają należne odszkodowanie bez konieczności długiego i kosztownego procesu sądowego - mówi, cytowany przez dziennik, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski.

Propozycja zakłada, by poszkodowany mógł zlecić ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaniża odszkodowanie i oferuje mniej, niż wynika z wyceny naprawy auta przez warsztat wybrany przez klienta i "jest głuche na reklamacje".

Jak podaje "Rz", resort finansów poprosił Komisję Nadzoru Finansowego, Polską Izbę Ubezpieczeń i Rzecznika Finansowego o analizy wpływu projektowanego rozwiązania na składki OC.

Ceny ubezpieczeń wróciły do normalności. To koniec podwyżek

Przypomnijmy, że od roku na rynku widać było bardzo silne podwyżki obowiązkowych dla kierowców polis. Część z nich musi płacić obecnie nawet kilkadziesiąt procent więcej niż wcześniej. To wina głównie panującej przez lata wojny handlowej. Ubezpieczyciele zaniżali ceny polis, ale jednocześnie nie wypłacali też pełnych odszkodowań.

Głównie dotyczyło to szkód związanych np. z rehabilitacją czy leczeniem poszkodowanych w wypadkach. Gdy ci zaczęli sprawy zgłaszać do sądów, firmy musiały zacząć szukać milionów na pokrycie tysięcy kar wymierzonych w tysiącach wyroków.

Tagi: oc, wiadomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2017

Restio.plSamochód brał udział w kolizji? Nawet 90% odszkodowań jest zaniżonych, poznaj swoje prawa uzyskaj dopłatę na dowolny cel, bezpłatna analiza … Czytaj całość

24-09-2017

bartNajwiększym ubezpieczycielem w Polsce jest PZU, które chyba najbardziej zaniża wysokość odszkodowań.A PZU jest firmą..państwową.;) Państwo postanowiło … Czytaj całość

22-09-2017

kopertaniezalezny rzeczoznawca do likwidacji szkody z komunikacyjnego ubezpieczenia OC? usmilem sie

Rozwiń komentarze (12)

Wybrane dla Ciebie