Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od dziś mniej bezpłatnych dróg i autostrad w Polsce

0
Podziel się:

Drogowcy ujawnili, ile udało im się zgromadzić na Krajowym Funduszu Drogowym. System poboru ma objąć aż 7 tysięcy kilometrów dróg.

Od dziś mniej bezpłatnych dróg i autostrad w Polsce
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sieć płatnych dróg w Polsce powiększyła się o prawie 140 kilometrów. Od dziś systemem ViaToll objęte są odcinki autostrady A1 między innymi z Kotlisk do Strykowa, a także kilka odcinków dróg ekspresowych S1 i S8. Z systemu Via Toll korzystają przede wszystkim samochody ciężarowe.

Jak mówi przedstawiciel operatora systemu Krzysztof Gorzkowski, system przynosi spore dochody.

_ - Wpływy wyglądają bardzo dobrze. Zgodnie z oczekiwaniami już dziś na kontach Krajowego Funduszu Drogowego jest zaksięgowane 1,222 mld zł z tytułu opłat za korzystanie z sieci dróg płatnych w Polsce. Jest to mniej więcej tyle ile szacowała Generalna Dyrekcja przed rozpoczęciem projektu _ - tłumaczy Gorzkowski.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA GORZKOWSKIEGO:

W marcu sieć powiększy się o ponad 160 kilometrów dróg. Dyrektor zarządzający operatora systemu Marek Cywiński jest przekonany, że system będzie się rozbudowywał.

_ - System będzie obejmował zarówno drogi krajowe jak i ekspresowe w miarę budowy tych dróg i dostosowania ich do standardów. Zgodnie z umową, którą podpisaliśmy, w jednym z wariantów, zakładamy, że system docelowo obejmie ponad 7 tys. kilometrów dróg _ - wylicza Cywiński.

POSŁUCHAJ MARKA CYWIŃSKIEGO:

Z systemu ViaToll mogą korzystać także kierowcy samochodów osobowych. Mogą oni jednak płacić za przejazd również w punktach poboru opłat.

Czytaj więcej w Money.pl
Od dzisiaj tańsze autostrady. Zobacz, które Dotyczy to kierowców aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach zaoszczędzisz.
Przybędzie płatnych dróg. Zobacz, dla kogo Prawie 140 kilometrów w styczniu i ponad drugie tyle pod koniec marca. W 2013 roku w Polsce przybędzie dróg płatnych.
Koniec z budową autostrad. Bo już po Euro? Wydatki na budowę nowych tras spadną w 2013 roku o połowę. GDDKiA planuje tylko siedem inwestycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)