Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla grecji
24.11.2015 04:59

Odblokowano 2 miliardy euro dla Grecji. Teraz czas na kolejne reformy

Odblokowane zostały 2 miliardy euro z trzeciego pakietu kredytowego dla Grecji. Szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Klaus Regling zapowiedział, że Ateny dostaną pieniądze we wtorek rano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Bruksela oświadczyła, że pierwszy pakiet reform, który wprowadził w życie rząd Aleksisa Tsiprasa, wystarcza do odblokowania kolejnych funduszy, ale jednocześnie zobowiązała greckie władze do przeprowadzenia drugiego pakietu do połowy grudnia.

Nie znajdą się w nim jednak ustawy, które wzbudzają obecnie największy sprzeciw społeczeństwa, a które dotyczą między innymi zmian w systemie ubezpieczeniowych i zniesienia ulg podatkowych dla rolników. Te reformy mają zostać przeprowadzone na początku następnego roku.

Eksperci unijni poszli na takie ustępstwo, aby rządowi Aleksisa Tsiprasa łatwiej było przeprowadzić uzgodniony program zmian i aby można było przeprowadzić jego pierwszą ocenę, która ma nastąpić w styczniu.

Wypłata 10 miliardów euro na dokapitalizowanie greckich banków ma się odbyć po odpowiednich uzgodnieniach pomiędzy Europejskim Mechanizmem Stabilizacji a greckim rządem i - w miarę potrzeb - tamtejszym systemem bankowym.

Tagi: pomoc dla grecji, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz