Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oddłużanie przedsiębiorstw

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek trzy projekty ustaw, które mają umożliwić oddłużenia przedsiębiorstw i powstrzymać ich bankructwa, nie powodując przy tym negatywnych skutków dla budżetu

- poinformowała we wtorek wiceminister finansów.

'Dla budżetu wynik będzie prawdopodobnie zerowy albo w okolicy zera. Oczywiście mogą być nieznaczne wahnięcia. Cel rządu jest taki, aby przedsiębiorstwa nie zarabiały na tym postępowaniu, ale by wzrosła ich zdolność kredytowa, nastąpiło polepszenie wskaźników, przywrócenie konkurencyjności oraz wzrostu zatrudnienia' - powiedziała po posiedzeniu rządu Irena Ożog.

'Celem całego programu nie jest zysk budżetu państwa. Będą koszty związane z kredytem podatkowym, koszty związane z restrukturyzacją portfela banków' - dodała.

Analitycy obawiają się, że oddłużenie przedsiębiorstw spowoduje utratę dochodów przez budżet państwa, co będzie musiało zostać pokryte przez wzrost długu publicznego.

Centrum Informacyjne Rządu podało szacunki, mówiące, że skutki wprowadzenia ustawy dla budżetu mogą być lekko dodatnie.

'Uchwalenie ustawy o restrukturyzacji (...) spowoduje wpływ z tytułu opłaty restrukturyzacyjnej w wysokości około 1,9 mld zł przy umorzeniu około 12,4 mld zł zaległości podatkowych, z tym, że premia podatkowa wyniesie około 1 mld zł, co spowoduje obniżenie wpływów budżetu o tę kwotę (...). Z tytułu zmian w (...) CIT ubytki wyniosą około 300 mln zł' - napisano w komunikacie CIR.

Rząd przez nowe regulacje chce powstrzymać bankructwa tych przedsiębiorstw, które od dawna nie płacą podatków, składek społecznych i nie spłacają zaciągniętych kredytów.

Ustawa o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorstw przewiduje możliwość darowania zaległych podatków, ceł i składek ubezpieczeniowych oraz wpłat z zysku w zamian za opłatę restrukturyzacyjną w wysokości 1,5 lub 15 proc. zobowiązań.

'Są sektory głęboko zadłużone i szans na egzekucję długów nie ma żadnych. Więc, żeby je dyscyplinować i zmuszać do pewnego wysiłku proponujemy opłatę restrukturyzacyjną na poziomie 15 proc. głównie dla tych przedsiębiorstw objętych programami sektorowymi. To jest górnictwo węglowe, górnictwa siarki, PKP, przemysł zbrojeniowy, lekki' - powiedziała Ożóg.

'1,5 proc. będzie miała zastosowanie do tych przedsiębiorstw, które są wierzycielami tych upadających, a mają u nich 50 proc. należności' - dodała.

Opłata restrukturyzacyjna ma być naliczana od kwoty głównej zadłużenia.

Proces restrukturyzacyjny będzie trwał rok i będzie ustalany na podstawie wniosków przedsiębiorców.

'Proces oddłużeniowy będzie trwał około roku od czasu wszczęcia tego postępowania. Przedsiębiorcy będą składali wnioski i program restrukturyzacji. Warunkiem umorzenia zaległości będzie wpłata opłaty restrukturyzacyjnej, a także bieżące regulowanie należności podatkowych' - powiedziała Ożóg.

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych wprowadza kredyt podatkowy, z którego może skorzystać nowo powstająca firma. Projekt umożliwi jej nie płacenie podatków przez rok, a następnie spłacanie zaległości przez pięć lat.

Trzeci projekt przewiduje zmianę ustawy o podatku CIT i ma umożliwić zaliczenia przez banki do rezerw zobowiązania przedsiębiorstw nie regulowane od 90 dni.

'Premia podatkowa będzie polegała także na tym, że niespłacone należności przez przedsiębiorców, w projekcie ustawy proponujemy 90 dni, będą mogły być wpisane w rezerwy podatkowe i mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania' - powiedziała.

Proponowane zmiany w tej ustawie umożliwiają zaliczanie rezerw na wątpliwe i stracone kredyty do kosztów uzyskania przychodów, a zatem odliczania ich od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym

'Jeżeli bank umorzy kredyty zaliczone do złych kredytów, to będzie musiał udzielić kredytów tym albo innym przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że banki, które są zainteresowane oczyszczeniem swojego portfela kredytowego wezmą udział w tej operacji' - powiedziała wiceminister finansów.

CIR poinformowało, ze zaangażowanie banków w restrukturyzowane sektory wyniosło na koniec lutego 2002 roku 9,9 mld zł, z czego 3,9 mld zł stanowią należności zagrożone, a 45,2 proc. z nich stracone.

Zdaniem Ożóg ustawy są tak skonstruowane, aby wykluczyć uznaniowość.

'Ustawy są tak sformułowane, żeby od urzędnika nie zależało, czy można przeprowadzić restrukturyzację. Warunki restrukturyzacji oceniać będzie ustawa. Organ z zakresu ubezpieczeń społecznych albo podatkowy będzie wykonywał tylko ustawę, nie będzie oceniał, czy podatnik da sobie radę' - powiedziała.

'Kryteria są jasno określone w ustawie. Nie będzie uznaniowości' - dodała.

Przygotowany pakiet ustaw antykryzysowych minister finansów zaprezentuje w piątek w Sejmie.

CIR podało, że zaległości przedsiębiorstw wobec państwa wzrosły do 13,7 mld zł na koniec I kwartału 2002 roku z 12,6 mld zł na koniec 2001 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)